more_horiz

Minister Puda: KPO to odbudowa, rozwój i stabilizacja finansów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 10:00
Środki przekazane na Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to szansa na odbudowę po pandemii, ale także na pokonanie trudności, jakie napotkaliśmy teraz w związku następstwami wojny za naszą wschodnią granicą. To szansa na nowe inwestycje, zwrot środków własnych przekazanych na dotychczasowe, a także na stabilizację złotówki i ograniczenie inflacji. Na część środków na KPO liczymy jeszcze w tym roku - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" minister ds. funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.  
Minister Grzegorz Puda przypomniał, że środki z KPO spowodują, według wyliczeń resortu finansów, wzrost gospodarczy na poziomie 0,1 pkt. procentowego w tym roku, ale już w l. 20242025 na poziomie 1 proc.
Minister Grzegorz Puda przypomniał, że środki z KPO spowodują, według wyliczeń resortu finansów, wzrost gospodarczy na poziomie 0,1 pkt. procentowego w tym roku, ale już w l. 2024/2025 na poziomie 1 proc. Foto: twitter.com/Grzegorz Puda

Minister Grzegorz Puda odniósł się do zapowiedzianej na dziś dyskusji w PE na temat polskiego KPO i tego, że szefowa KE poinformowała o jego akceptacji.

- Decyzja została już podjęta, szefowa KE poinformowała w Polsce o wstępnej akceptacji KPO i nie spodziewamy się zmiany. Opozycja zawsze gdy ma taką okazję robi wszystko, żeby środki do Polski nie wpłynęły (….). My jednak spokojnie pracujemy przygotowujemy kolejne rozwiązania, które mają być wdrożone w ramach KPO - powiedział minister Grzegorz Puda.

Zaznaczył też, że środki z KPO spowodują, według wyliczeń resortu finansów, wzrost gospodarczy na poziomie 0,1 pkt. procentowego w tym roku, ale już w l. 2024/2025 na poziomie 1 proc., co jest wielkością znaczącą.

Kiedy pieniądze z UE trafią do Polski?

Grzegorz Puda wyjaśniał też kiedy środki na KPO rzeczywiście spłyną do Polski.

- W tej chwili oczekujemy na przyjęcie KPO przez radę EKOFIN. Myślimy, że nastąpi to 17 czerwca. Potem będziemy czekać na akceptację przez Radę Europy. W międzyczasie jednak już przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą na prefinansowanie inwestycji, które już do ministerstwa rozwoju są złożone. Zapotrzebowanie na środki finansowe zgłoszone przez poszczególne  resorty na ten rok to 4 mld zł. Tymczasem my będziemy wniosek o płatność wysyłać na kwotę 4,22 mld euro. To powoduje, że pozostaje bufor środków, które będziemy chcieli przeznaczyć na te projekty, które mają przynajmniej gotowe dokumenty lub są już w jakiejś fazie zaawansowania – wyjaśniał minister ds. funduszy i rozwoju regionalnego.

Podkreślił, że kluczowe inwestycje będą dotyczyły transformacji energetycznej, cyfryzacji, ale też ochrony zdrowia, edukacji czy kwestii socjalnych jak np. opieka nad małymi dziećmi w żłobkach i klubikach.

Dywersyfikacja źródeł energii

- Chcemy przede wszystkim zdywersyfikować źródła energii i w coraz mniejszym stopniu uzależniać się od Rosji. Wpisuje się to również w sytuację, którą obecnie mamy. KPO był projektowany do walki po COVID-19, a nie po wojnie ale w tej chwili zmieniamy nastawienie, chcemy żeby te środki pomagały nam w tych czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna – powiedział minister Grzegorz Puda.

Odniósł się też do informacji jakoby KE nakazywała nam podwyższenie wieku emerytalnego.

- Nieprawdą jest to, co niektórzy sugerują, że to KE narzucała nam zmianę tej czy innej ustawy. Oczywiście prowadziliśmy konsultacje to Polska proponowała rozwiązania, które zostały przyjęte – zaznaczył Grzegorz Puda wyjaśniając, że absolutnie nie chodzi o przymusowe wydłużanie pracy do emerytury, ale o zachęty to swobodnego podejmowania przez Polaków takich decyzji.

Mówiąc o wpływie środków na KPO na wartość złotego i poziom inflacji zaznaczył, że kluczowe jest to, że będziemy przy ich pomocy zwiększać inwestycje, które w tej sytuacji są nam bardzo potrzebne.

 

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:42 Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej tłumaczy cele KPO ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej tłumaczy cele KPO ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/swZobacz także

Zobacz także