Czy "Aktywny Rodzic" ułatwi powrót na rynek pracy? Eksperci nie są zgodni

Program "Aktywny Rodzic", którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie, jego warianty i ich znaczenie dla rynku pracy to temat dzisiejszej audycji Rządy Pieniądza w PR24.

2024-05-09, 11:33

Czy "Aktywny Rodzic" ułatwi powrót na rynek pracy? Eksperci nie są zgodni
W ocenie ekspertów, kobiety będące w okresie aktywności zawodowej raczej nie będą zainteresowane takim rozwiązaniem, ale osoby starsze, będące na emeryturze czy rencie, rzeczywiście mogą z tego skorzystać. Foto: Oleg Elkov/Shutterstock

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB.

- Pamiętajmy, że rynek pracy w Polsce nie jest jednolity. Rynek pracy musimy rozpatrywać w dwóch wymiarach - w wymiarze dużych aglomeracji miejskich i obszarze poza nim - podkreślał dr Waldemar Kozioł.

W jego ocenie, w pierwszym przypadku kobiety będące w okresie aktywności zawodowej raczej nie będą zainteresowane takim rozwiązaniem, ale osoby starsze, będące na emeryturze czy rencie, rzeczywiście mogą z tego skorzystać. Z jednej strony ułatwi to powrót na rynek plac kobiecie po urodzeniu dziecka, a z drugiej strony zwiększy dochody osób starszych w rodzinie, co też nie jest bez znaczenia.

Do drugiego przypadku (miasteczka i wsie) odniósł się z kolei dr Przemysław Kwiecień, według którego jest to sposób aktywizacji bardzo kosztowny z wielu punktów widzenia. Dodał, że program będzie sprawował funkcję typowo redystrybucyjną i nie wygeneruje tam w żaden sposób nowej aktywności zawodowej.

REKLAMA

- Pieniądze pójdą do osób, które skorzystają na tym, że będzie furtka i będzie można zgłosić dziadka czy babcię, żeby pobierać 1.500 zł - podkreślił analityk.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.


Posłuchaj

Rządy Pieniądza. Gośćmi Anny Grabowskiej byli: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB (PR24, Anna Grabowska) 23:20
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej