Inflacja może dalej rosnąć, ale mrożenie cen energii i żywności, to roczny koszt rzędu 60 mld złotych

 Trudno spodziewać się szybkiej obniżki stóp procentowych, przy już obecnym, powolnym wzroście inflacji  - uważali goście audycji "Rządów Pieniądza" w PR24 : dr Sławomir Dudek z Instytutu Finansów Publicznych oraz Paweł Pelc, radca prawny. Ale różnili się w sensie realizacji unijnego Zielonego Ładu. W opinii Pawła Pelca, skoro Europa odpowiada tylko za 7 procent emisji CO2, te inwestycje będą "kulą u nogi" A zdaniem Sławomira Dudka, inwestycje w nowe technologie są naturalnym objawem rozwoju gospodarczego. 

2024-06-04, 10:00

Inflacja może dalej rosnąć, ale mrożenie cen energii i żywności, to roczny koszt rzędu 60 mld złotych
Inflacja jest na poziomie 2,5 procent. Licząc rok do roku, ale wiele zależy od uwolnienia 1 lipca cen energii.Foto: Foto: Shutterstock/Shift Drive

Dalszy losy inflacji i stóp procentowych, jaki wpływ na nie będzie miała rezygnacja z tarczy energetycznej od lipca i jej zamiana na bon, a także przyszłość naszej gospodarki i indywidualne wybory Polaków związane z wdrażaniem europejskiego Zielonego Ładu - to główne  tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.

Paweł Pelc: nikt się nie spodziewać, że stopy procentowe spadną lub że zaczną rosnąć - w ciągu wielu miesięcy nie ulegną zmianie. Ale dołek inflacji na poziomie 2 procent jest już za nami, inflacja powoli idzie w górę, z tego powodu nie ma przestrzeni na dalsze obniżki stóp procentowych. Tym bardziej, że jesteśmy narażeni na negatywne konsekwencje polityki klimatycznej UE.

Sławomir Dudek: mieliśmy szczęście, że po przywróceniu VAT na żywność, odbyła się walka cenowa dużych sieci detalicznych, co pozytywnie wpłynęło na wysokość cen żywności, ale jej wzrost nastąpi później. Nasza inflacja jest inna niż w innych krajach, zamrożone ceny energii są tylko w Polsce, to jest tylko doraźne działanie. Te osłony wymagają rekompensat dla firm co daje koszt rzędu 50 mld PLN, a gdy do tego dorzucimy wydatki na tarcze energetyczne, to jest to już wydatek na poziomie 60 mld PLN rocznie. Nikogo, absolutnie żadne państwo, na to nie stać, na mrożenie cen w nieskończoność,  bo mamy inne poważne wydatki: armię, służba zdrowia. Dlatego bon energetyczny jest tańszym rozwiązaniem dla budżetu, a pomoc trafia do tych naprawdę potrzebujących. Polska energetyka pilnie potrzebuje ogromnych inwestycji, średnia wiek sieci energetycznych i samych elektrowni węglowych, to przecież dziesiątki lat, pochodzą z lat 60. i 70. XX wieku. 

 Paweł Pelc: szaleństwo UE, w postaci Zielonego Ładu, spowoduje zwijanie się całej Europy, to dewastacja całej unijnej i polskiej gospodarki. Wszyscy za to zapłacimy. Po co ma nastąpić transformacja energetyczna, czy to potrzeba tylko normatywna wynikająca z legislacji UE, czy też są to realne potrzeby gospodarki. Koszt energii stale rośnie, bo chodzi o koszty emisji, czyli opłaty ETS, a sieci nie są przystosowane do energetyki rozproszonej, pochodzącej z OZE, opóźnienie energetyki jądrowej jest już na ile lat., To spowoduje, że UE nie będzie konkurować nie tylko z Azją Południowo-Wschodnią, ale nawet przegra konkurencję z Rosją.  

REKLAMA

Sławomir Dudek: są poważne badania o globalnej emisji CO2.  Dlatego zapadły w UE decyzje polityczne związane z reakcją na ocieplenie klimatu oraz koszty zdrowotne wynikające ze smogu. Zielony Ład jest już został podpisany, można najwyżej rozmawiać o tempie jego wprowadzania, ale nie ma sensu negować kierunki jego rozwoju. Zawsze może chodzić o rozmowy w samej UE, jak to zrobić bardziej sprawiedliwie. W latach 70. XX wieku kryzys energetyczny, spowodowany wzrostem cen ropy naftowej,  też wymusił wiele innowacji i inwestycji, zmniejszono pojemność silników aut, zaczęto zwracać uwagę na spalanie silników itp.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska. 


Posłuchaj

dr Sławomir Dudek z Instytutu Finansów Publicznych oraz Paweł Pelc, radca prawny komentują poziom inflacji i przedstawiają oceny jej wzrostu do końca roku ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 21:47
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/sw

REKLAMA

* * *

Audycja: Rządy pieniądza 

Prowadzący: Anna Grabowska

Goście: dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych i radca prawny Paweł Pelc.

Data emisji: 04.06.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 9.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej