Transformacja energetyczna bardzo kosztowna dla UE i Polski. Francuski think tank podpowiada, skąd wziąć pieniądze

2024-02-05, 13:34

Transformacja energetyczna bardzo kosztowna dla UE i Polski. Francuski think tank podpowiada, skąd wziąć pieniądze
Transformacja energetyczna ma kosztować Unię Europejską około 1,5 bln euro rocznie. Foto: Shutterstock/ ShutterDesigner

Około 1,5 bln euro rocznie ma kosztować Unię Europejską transformacja energetyczna i osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej do 2050 roku. Środki mają być przeznaczone m.in. na dekarbonizację i inwestycje w odnawialne źródła energii. W Polsce, według francuskiego think tanku Institut Rousseau, wydatki roczne szacuje się na 90 mld euro.

Według francuskiego ośrodka badawczego większość funduszy potrzebnych do osiągnięcia zeroemisyjności można uzyskać poprzez przekierowanie już istniejących wydatków na inne, zgodne z unijną polityką klimatyczną cele. W praktyce oznaczałoby to - zwłaszcza w niektórych krajach - ogromne zmiany w gospodarkach poszczególnych państw Wspólnoty.

Institut Rousseau z jednej strony wskazuje na konieczność zakończenia produkcji w niektórych sektorach, jak samochody z silnikami spalinowymi czy wydobycie paliw kopalnych, a z drugiej - na pilną potrzebę zwiększenia inwestycji w energię odnawialną, transport publiczny czy modernizację budynków.

Dekarbonizacja unijnej gospodarki

Jak podkreślił Philippe Lamberts, współprzewodniczący grupy prawodawców Zielonych w Parlamencie Europejskim, "wiele potrzebnych pieniędzy jest już dostępnych, ale potrzebujemy masowego wycofania się z projektów zabijających klimat".

Francuski think tank informuje, iż dekarbonizacja unijnej gospodarki do 2050 roku wymaga inwestycji na poziomie około 40 bln euro. Środki te miałyby pochodzić po części z budżetów poszczególnych państw, a po części z sektora prywatnego.

"Trzy czwarte potrzebnej kwoty można pozyskać, czy też zabezpieczyć, poprzez relokacje bieżących wydatków, które są zbędne lub szkodliwe dla procesu transformacji" - podkreślają autorzy raportu.

Think tank podaje, iż obecnie wszystkie unijne państwa w ciągu roku wydają na paliwa kopalne około 360 mld euro. Zdaniem autorów opracowania, skoro poszczególne kraje mają środki między innymi na import węglowodorów, powinny również znaleźć fundusze na dekarbonizację.

Polska musi wydać 90 mld euro rocznie

W raporcie w sposób bardziej szczegółowy opisano siedem państw Unii Europejskiej, które odpowiadają za 77 proc. produktu krajowego brutto i 73 proc. emisji we Wspólnocie. Są to: Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, Szwecja, Polska i Hiszpania.

W naszym kraju niezbędne do ogłoszenia neutralności klimatycznej inwestycje oszacowano na 2,4 bln euro. Chodzi o wydatki do 2050 roku. To mniej niż w Niemczech (8,7 bln) i Francji (7 bln), ale więcej niż w Holandii (2 bln). W skali roku Polska musiałaby wydawać na przedsięwzięcia dotyczące dekarbonizacji około 90 mld euro, z czego 34 mld powinny pochodzić z sektora publicznego. 

Czytaj także:

O wydatkach w tym zakresie na początku lutego poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. 

- W najbliższych latach na transformację energetyczną Polska może wydać ponad 500 mld zł - powiedziała szefowa resortu. Dodała, że wznowiono prace nad ustawą o funduszu transformacyjnym, który ma być jednym ze źródeł finansowania. 

Inwestycje dotyczące zielonej transformacji, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej, będą realizowane także ze środków unijnych, w tym z krajowych planów odbudowy. 

Robert Bartosewicz

Polecane

Wróć do strony głównej