more_horiz

„Mamy potwierdzenie, że obóz rządzący stawia na gospodarkę”

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 10:28
Rekonstrukcja rządu premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła nie tylko zmiany personalne, ale także reformę strukturalną Rady Ministrów. Między innymi resort rozwoju został podzielony na dwa ministerstwa – przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. W Rządzach Pieniądzach zmiany oceniali ekonomiści: Adam Ruciński, Bartosz Sawicki, Marek Wołos i Paweł Majtkowski.
Audio
  • 10.01.18 Rządy Pieniądza. Ekonomiści o zmianach w resortach gospodarczych
Dyrektor generalna ministerstwa rozwoju Beata Gorajek powitała nowo powołanego ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego
Dyrektor generalna ministerstwa rozwoju Beata Gorajek powitała nowo powołanego ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego Foto: PAP/Marcin Kmieciński

18109095.jpg
Nowi ministrowie w gabinecie Morawieckiego

Jak komentował w Polskim Radiu 24 Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG, zmiany personalne w rządzie to potwierdzenie tego, że obóz rządzący „stawia na gospodarkę”. – Pierwszym sygnałem było objęcie urzędu premiera przez Mateusza Morawieckiego, a drugim jest to, że skład rządu to otoczenie szefa Rady Ministrów – mówił ekspert. – Widzimy przeniesienie dotychczasowych wiceministrów rozwoju na poziom ministerialny. To podniesienie rangi ich zadań, do nazwy jednego z ministerstw wpisane zostały m.in. „kulejące” inwestycje. Minister Kwieciński nie ma teraz innego wyjścia, będzie musiał dbać o ten segment – wskazywał Paweł Majtkowski.

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego - czytaj więcej

Jerzy Kwieciński, dotychczasowy wiceminister rozwoju, został szefem resortu inwestycji i rozwoju, a Jadwiga Emilewicz stanęła na czele ministerstwa inwestycji i rozwoju. W opinii Marka Wołosa, rozbicie „superministerstwa” rozwoju to dobry pomysł. – Podział na „bardziej szczegółowe” resorty świadczy o tym, że będzie nadany jeszcze silniejszy impuls w niektórych kierunkach, np. właśnie w „kulejących” inwestycjach – komentował.

Zdaniem Bartosza Sawickiego, szczególną rolę będzie odgrywał resort przedsiębiorczości i technologii, kierowany przez Jadwigę Emilewicz. – Nadal istnieją problemy we współpracy biznesu z nauką, jeżeli chodzi o wdrażanie innowacji. Wspieranie innowacyjności przez rząd to obszar, w którym mamy kłopoty od wielu lat. Jeżeli ten gabinet tego nie zmieni, to jaki? – pointował ekspert z TMS Brokers.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/zz

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 10.01.18

Godzina emisji: 9.14


 

Zobacz także

Zobacz także