more_horiz

Pracowity jak Polak? Potwierdzają to statystyki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 10:49
Polacy spędzają w pracy wyjątkowo dużo czasu – tak wynika ze statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W 2016 roku pracowaliśmy łącznie 1928 godzin – zajęliśmy 7. miejsce na 35 badanych krajów. O czasie pracy Polaków mówili w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), prof. Zbigniew Krysiak (SGH) i ekonomista Paweł Majtkowski.
Audio
  • 05.02.2018 Mariusz Adamiak, prof. Zbigniew Krysiak i Paweł Majtkowski o czasie pracy Polaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/Cowboy in the Jungle/CC

Według najnowszego rankingu, obejmującego 35 państw OECD, w 2016 roku Polska zajęła siódme miejsce wśród najbardziej zapracowanych narodów. Polaków wyprzedzili Meksykanie, Kostarykanie, Grecy, Koreańczycy z Południa, Rosjanie, Chilijczycy.

Zdaniem prof. Zbigniewa Krysiaka można wysnuć wniosek, że Polacy są bardzo pracowici. – Z tych statystyk wynika, że Niemcy pracują najkrócej. Polacy ciągle są na dorobku, nasza transformacja przebiegała nieefektywnie. Niemcy byli skoncentrowali na technologiach i wzmacnianiu polskiej gospodarki. Premier Morawiecki zmienia ten model, który ma zwiększać produktywność pracy. Czas pracy w Polsce będzie się skracał, Polacy mają większy impuls motywacyjny do pracy, bowiem są wyzwania – mówił komentator.

W ocenie Mariusza Adamiaka Polacy pracują z ogromnym poświęceniem. – Musimy sobie uświadomić, że w nowoczesnej gospodarce większość wartości dodanej nie polega na machaniu łopatą, tylko jest ona tworzona na etapie projektowania produktów, strategii. Tutaj jesteśmy w tyle, ponieważ my jesteśmy bardziej wykonawcami. Musimy to zmieniać, kwestie innowacyjne są ważne. W porównaniu z Niemcami warto zwrócić uwagę, że pracownik niemiecki jest dużo bardziej wyposażony w kapitał niż Polak – chodzi o maszyny, oprogramowanie. Wydajność to nie jest tylko ogromny wysiłek – wskazywał ekonomista.

Według Pawła Majtkowskiego jesteśmy krajem na dorobku. – Pewien trend, że pracujemy dużo, to zdecydowanie prawda. Polacy stosują metodę, że gdy chcą zarabiać więcej, to pracują więcej. Problem z wydajnością jest taki, że jej podnoszenie trwa bardzo długo. Wydaje się, że jesteśmy skazani na to, by pracować długo jeszcze przez wiele lat – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Patrycjusz Wyżga.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 05.02.2018

Godzina emisji: 09:13

Zobacz także

Zobacz także