Eksperci: inwestycje lokalne to szansa dla lokalnych firm, ludności, ale też na podtrzymanie wzrostu PKB

Finansowe wspieranie przez rząd lokalnych inwestycji jest kluczowe nie tylko dla zrównoważonego rozwoju kraje ale także dla podtrzymanie wzrostu gospodarczego. Dziś bowiem to nie konsumpcja, ale właśnie inwestycje mogą pozytywnie wpływać na ten wskaźnik. Liczą się też potrzemy lokalnych społeczeństw, szczególnie w dobie rozwoju pracy zdalnej. Aby pracować z mniejszych ośrodków, trzeba mierz tam chociażby niezbędną infrastrukturę do życia i wypoczynku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

2023-04-24, 10:00

Eksperci: inwestycje lokalne to szansa dla lokalnych firm, ludności, ale też na podtrzymanie wzrostu PKB
Samorządy i gminy chętnie występują do Programu Inwestycji Strategicznych o dofinansowanie robót kanalizacyjno-wodociągowych.Foto: Pixabay

Goście audycji  rozmawiali o inwestycjach lokalnych, które były motywem przewodnim weekendowych spotkań przedstawicieli PiS z Polakami w różnych miejscowościach w kraju.

Wiodące znaczenie ma tu Program Inwestycji Strategicznych, w ramach którego rząd przekazuje pieniądze samorządom na konkretne inwestycji np. drogowe, związane z budową kanalizacji, zakładaniem fotowoltaiki, obiektami sportu i rekreacji czy kultury. Dofinansowanie wynosi 98 proc. c daje szansą na realizację  inwestycji nawet przez malutkie, niezamożne gminy.

Wnioski złożyły w zasadzie wszystkie i otrzymały promesy z PGK. Celem programu jest także rozwój lokalnych firm i lokalnych społeczności. Specjalnym wsparciem ostatnio objęto gminy o PGR-owskie i uzdrowiskowe.

- Podstawowe założenie jeśli chodzi o inwestycje lokalne było takie, że finansuje je samorządy przy współudziale środków unijnych. Są jednak takie  sytuacje, gdy samorządy nie są w stanie takich wydatków ponieść, bo są małe, biedne. Wygospodarowanie własnych środków na wkład było problematyczne. Pomoc rządowa jest więc niezbędna. Są to inwestycje prozaiczne: kanalizacja, boisko sportowe, świetlica itp., ale one potrafią zmienić jakość życia w małych miejscowościach. Przyczynia się to te do zrównoważonego rozwoju – mówił Mariusz Adamiak.

REKLAMA

Według niego teraz jest na to większa szansa, bo przy rozpowszechnieniu pracy zdalnej więcej ludzi może pracować z małych ośrodków, nie musi przenosić się  od razu do wielkich miast. Muszą mieć zapewnione choćby podstawowe rzeczy takie, żeby dziecko mogło pójść pograć w piłkę, pójść na basem żeby spędzić wolny czas z rodziną, czy żeby w XXI wieku była w domu kanalizacja. To pozwoli na zastosowanie albo chociaż ograniczenie przepływu ludzi z małych do dużych ośrodków.

W opinii Łukasza Kozłowskiego  pewności inwestycje realizowane obecnie są elementem stabilizującym także dla przedsiębiorstw np. gdy spojrzymy na przedsiębiorstwa budowlane.

- Są one związane w zdecydowanej mierze z infrastrukturą drogową, a w programie na ok. 70 mld zł, które dotychczas samorządom przekazano ok. 40 mld zł przeznaczono właśnie dna drogi. Do tego dochodzi infrastruktura wodno-kanalizacyjna. A gdy mamy trudną sytuację w budownictwie mieszkaniowym, popyt maleje to te inwestycje pozwalają firmom na otrzymywanie zleceń, a więc utrzymanie zatrudnienia, wykorzystywanie maszyn i zasobów, którymi dysponują.

Ekonomista przytoczył ostatnie dane PKB, z których wynika konsumpcja teraz negatywnie wpływ na nasz wzrost gospodarczy natomiast podtrzymują go właśnie m.in. inwestycje. Dlatego "subwencje dla samorządów to istotnym elementem w sytuacji trudnej koniunktury gospodarczej".

REKLAMA

- Subwencje są też niezbędne gdy zmienia się struktura dochodów samorządów w związku z realizację Polskiego Ładu i obniżeniem podatku dochodowego dla lokalnej ludności – powiedział Łukasz Kozłowski.


 Mariusz Adamiak odniósł się do realizowanych w wielu gminach inwestycji związanych z oszczędzaniem energii jak np. panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej.

- Takie inwestycje mają szansę funkcjonować bo akceptacja dla tego rodzaju wydatków jest duża (…). Ale dofinansowanie odgrywa tu dupą rolę bo nie są to tanie inwestycje – podkreślał Mariusz Adamiak.

Goście audycji odnieśli się też do danych ZUS na temat cen produktów rolnych. W marcu spadły one wobec lutego o 1 proc., ale rok do roku były wyższe o 10,5 proc.

REKLAMA

Łukasz Kozłowski wyjaśniał, że dynamika cen skupu produktów rolnych bardzo spowolniła. Jeszcze w lipcu 2022 r. wynosiła ona 60 proc., teraz jest to nieco ponad 10 proc. Jednak w cenach żywności widać głównie efekty bazy. Początkowo wzrosty cen się wypłaszczyły i dopiero z upływem czasu należy spodziewać się ich spadku.

- Czynniki kosztotwórcze to też energia czy płace. Zdarzają się też niemiłe niespodzianki jak wymrożenie warzyw na Południu Europy.  Dziś dynamika cen żywności wynosi niemal 25 proc., ale osiągnęła już chyba szczyt i powinna spadać, także z powodu spadku cen surowców – ocenił Mariusz Adamiak.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

REKLAMA


Posłuchaj

Goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich ( "rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 20:58
+
Dodaj do playlisty

 


PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej