NIK: Rozwój rodzinnych form opieki jest za wolny

Do końca roku powinna zostać uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska. Z kolei Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że rodzinne formy opieki rozwijają się za wolno. Za niewydolny Izba uznaje m.in. system pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych. Z każdym rokiem liczba rodzin zastępczych spada. O ustawie wspierania rodziny mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Uczelni Korczaka.

2017-04-10, 10:55

NIK: Rozwój rodzinnych form opieki jest za wolny
Minister Elżbieta Rafalska. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Posłuchaj

10.04.2017 prof. Mirosław Grewiński: „NIK martwi się, że postęp w rozwoju zastępczych form opieki jest zbyt wolny”.
+
Dodaj do playlisty

Minister rodziny przypomniała, że zgodnie z obowiązującą ustawą od 2020 roku wiek dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie niższy niż 10 lat, natomiast od 2021 roku nie będą one mogły być liczniejsze niż 14 osób. Według minister Rafalskiej pobyt dzieci w domach dziecka powinien być ostatecznością, stosowaną po wyczerpaniu możliwości umieszczenia ich w rodzinach zastępczych. Do sprwy odniósł się w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Gierwiński. Według uczonego potrzebna jest w Polsce kampania społeczna nt. znaczenia rodzin zastępczych.

- NIK martwi się, że postęp w rozwoju zastępczych form opieki jest zbyt wolny. Wnioski płynące z badań naukowych są podobne. Zakładany był zbyt optymistycznie fakt, że przejdziemy w kierunku opieki rodzinnej, a nie instytucjonalnej. Nie mamy w Polsce sensownej kampanii promocyjnej rodzin zastępczych. Trzeba uświadomić ludzi, że rodzina zastępcza to nie jest forma zarabiania pieniędzy, a niestety często tak postrzega się rodzinę zastępczą – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta dzieci powinny przebywać w rodzinnach zastępczych krócej niż dzieje się to w Polsce. - Rodzina zastępcza to jest taka instytucja, która pojawia się tylko na pewnym etapie trudności rodziny naturalnej i bierze dziecko na rok lub dwa. Natomiast często w Polsce jest tak, że rodzina zastępcza jest na pół życia lub do pełnego usamodzielnienia dziecka – mówił prof. Gierwiński.

Więcej w całej audycji.                                                                       

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk/PAP

____________________

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 10:09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej