Papież Franciszek z dwudniową pielgrzymką w Egipcie

Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę do Egiptu. Po 14.00 samolot z Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Kairze. Papieża powitali przedstawiciele kościołów katolickiego i koptyjskiego, a także prezydent Egiptu Abdel Fatah al-Sisi.Papież Franciszek spędzi w Egipcie 27 godzin. Będzie rozmawiał z prezydentem Egiptu i ma zaapelować o poszanowanie praw wszystkich mniejszości żyjących w tym kraju. Franciszek pojedzie także na uniwersytet Al-Azhar. To jeden z najbardziej renomowanych ośrodków intelektualnych islamu na świecie. Wspólnie z islamskimi duchownymi Franciszek ma apelować o pokój na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Rozpoczynającą się pielgrzymkę papieża Franciszka do Egiptu relacjonował w Polskim Radiu 24 specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

2017-04-28, 15:18

Papież Franciszek z dwudniową pielgrzymką w Egipcie

Posłuchaj

28.04.2017 Wojciech Cegielski: „Miejmy nadzieję, że pielgrzymka papieża Franciszka przebiegnie bez zakłóceń”.
+
Dodaj do playlisty

Osiemnasta zagraniczna podróż papieża Franciszka uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych, z powodu niedawnych zamachów na kościoły chrześcijan-koptów w Egipcie, w których zginęło 45 osób. Watykaniści zauważają, że celem podróży jest umocnienie koptyjskich chrześcijan, będących celem ataków terrorystycznych, a także ożywienie dialogu z umiarkowanym islamem.

Hasłem wizyty są słowa: "Papież pokoju w Egipcie pokoju". Według Wojciecha Cegielskiego nadzwyczajne środki ostrożności są uzasadnione. – W Egipcie jest już spokojniej niż jeszcze trzy lata temu, ale sytuacja wciąż daleka jest od bezpieczeństwa. Ostatnie zamachy na egipskich koptów dały do myślenia wszystkim Egipcjanom, ponieważ pokazały, że służby nie są w stanie upilnować porządku. Dlatego zaostrzone środki bezpieczeństwa widać na ulicach Kairu od kilku dni, pojawiły się dodatkowe patrole policji i wojska, a niektóre ulice są zamknięte. Ze względów bezpieczeństwa msza, którą papież miał odprawić na stadionie została przeniesiona do bazy wojskowej – powiedział korespondent

Jak podkreślał Cegielski, w egipskim społeczeństwie widać wzajemną niechęć i uprzedzenia. – Strach i niechęć nie zniknęły wraz z obaleniem Bractwa Muzułmańskiego i przyjściem armii. Istotna w czasie tej pielgrzymki może być wizyta Franciszka na muzułmańskim uniwersytecie Al-Azhar, najbardziej znanym ośrodku intelektualnym islamu na świecie. Trwa tam konferencja nt. pokoju, która ma pomóc wypracować środki radzenia sobie z niepokojami. Ważne jest też wizerunkowe pokazanie, że autorytety muzułmańskie i chrześcijańskie ramię w ramię apelują o pokój – relacjonował dziennikarz Polskiego Radia.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR

_____________________

Data emisji: 28.04.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 14:07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej