Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Ten dzień, obchodzony w krajach Unii Europejskiej od początku lat 90., to wyjątkowa okazja, aby wskazać bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie. Natomiast 5 maja w Polsce przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. O sytuacji osób niepełnosprawnych mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Przybysz-Przybyszewski z portalu niepelnosprawni.pl.
2017-05-05, 20:14
Posłuchaj
Ostatnie dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego sprzed sześciu lat. Zgodnie z nimi, w naszym kraju jest około 4 milionów 700 tysięcy osób niepełnosprawnych, co stanowi ponad 12 procent ludności. Tylko co czwarta osoba niepełnosprawna ma w Polsce pracę. Według gościa Polskiego Radia 24 unikanie osób niepełnosprawnych przejawia się w wielu aspektach codziennego życia.
- Chodzi o kwestie od zwykłego bytowania, po problemy z zatrudnieniem. Wielu pracodawców wciąż niestety unika osób z niepełnosprawnością u siebie w firmach. Kłopot jest w mentalności i celowym niezauważaniu tematu. Jeśli niepełnosprawność nie dotknie nas osobiście lub naszych bliskich, to siłą rzeczy o tej niepełnosprawności mało się wie, jednak od kilku lat zwiększa się świadomość społeczna – mówił Tomasz Przybysz-Przybyszewski.
Jak podkreślił redaktor portalu niepelnosprawni.pl wobec niepełnosprawnych powinno się zachowywać zwyczajnie. – To są ludzie tak jak my. Nawet jeśli występują bariery komunikacyjne, to da się je przeskoczyć. Czasami zdarza się jednak, że np. urzędnicy wiedzą lepiej jak dana osoba ma funkcjonować, co prowadzi często do absurdów – mówił gośc Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/kk/IAR
______________________
Data emisji: 05.05.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 19:18
REKLAMA