X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Mietkowski o śmierci Pyjasa: zginął to za mało powiedziane

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 18:59
Mija 40 lat od śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Komitetu Obrony Robotników i działacza opozycji. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 roku w bramie przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Zdaniem komunistycznych władz, śmierć Pyjasa nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. O tamtych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mietkowski, działacz opozycji w PRL-u i dziennikarz.
Audio
  • 07.05.2017 Andrzej Mietkowski: „Udział bezpieki w śmierci Stanisława Pyjasa musiał być istotny”
Wystawa: 20 lecie Solidarności w Małopolsce, na pierwszym planie list prokuratury w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci Stanisława Pyjasa.
Wystawa: 20 lecie Solidarności w Małopolsce, na pierwszym planie list prokuratury w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci Stanisława Pyjasa.Foto: JUSTYNA MIELNIKIEWICZ/REPORTER

Śmierć Pyjasa wstrząsnęła środowiskiem studenckim i przyspieszyła jego organizowanie się w oporze przeciwko komunistycznej władzy. Jak przypomniał Andrzej Mietkowski, nadal pozostaje też niewyjaśniona.

– Pyjas współpracował z KOR-em, a tym samym z osobami, które stawiano przez sądem za to, że wzięli udział w proteście robotniczym. Zbierał pieniądze i podpisy, jak jego przyjaciele Bronek Wildstein i Leszek Maleszka. Pewnego dnia został znaleziony zabity. To że zginął, to za mało powiedziane. Był po prostu zmasakrowany, jak mówili przyjaciele, którzy widzieli jego ciało w prosektorium – powiedział opozycjonista.

Andrzej Mietkowski Andrzej Mietkowski    foto: PR24/AK

Istniejej wiele hipotez i opisów tego, co działo się w ostatnich godzinach życia Stanisława Pyjasa. - Najszerszy opis dały Ewa Stankiewicz i Anna Ferens w filmie "Trzej kumple". Wydaje się, że nie była to śmierć zamierzona, ale udział bezpieki musiał być istotny. Po prostu został zamordowany. Kto dał polecenie, czy dał polecenie? Jest hipoteza, że Pyjas domyślał się tożsamości agentów w swoim otoczeniu, którzy obawiali się demaskacji. Być może miał być postraszony, a został uciszony na zawsze – mówił Andrzej Mietkowski.

Śmierć Stanisława Pyjasa stała się przyczynkiem do powstania Studenckiego Komitetu Solidarności. O działaniu SKS w nagraniu audycji. 

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk/IAR

____________________

Data emisji: 07.05.2017

Godzina emisji: 11:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisław Wildstein: jest nadzieja, że pomnik Pyjasa będzie gotowy za rok

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 12:29
W Krakowie ma powstać pomnik Stanisława Pyjasa. Monument stanie w pobliżu Domu Studenckiego "Żaczek". O inicjatywie w Polskim Radiu 24 mówił Bronisław Wildstein, publicysta, pomysłodawca pomnika, przyjaciel Stanisława Pyjasa.
rozwiń zwiń