Do czytania i oglądania, czyli za co kochamy komiksy
– Komiks jak każda dziedzina sztuki potrafi oswoić każdego swojego czytelnika i każdemu zaoferować coś ciekawego – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Gawęda, krytyk literacki. W ramach cyklu „Co warto?” gość przekonywał do sięgnięcia po sekwencyjne historyjki obrazkowe.
2017-05-12, 19:08
Posłuchaj
Jak wskazywał Gawęda, komiks wyprzedził literaturę – najpierw powstały malunki naskalne, a później język w formie pisanej. Wyjaśniał, że na dzisiejszym rynku znaleźć można przede wszystkim komiksy popularne, ale także „coś, co można porównać do literatury pięknej”. Ułamek pozycji wydawniczych stanowią komiksy dydaktyczne.
Adam Gawęda zaznaczył, że komiksy zarówno się ogląda, jak i czyta. – Można też wyłącznie oglądając, czytać komiksy. To są te, w których nie ma dymków, ale, trzeba zrozumieć treść za pomocą przekazu wizualnego – tłumaczył.
Jak przekonywał, walorem komiksu jest zatrzymanie w czasie: można go czytać jak chcemy, w swoim czasie i rozumieć tak, jak lubimy. Dodał, że to forma pośrednia między fotografią, malarstwem, filmem, a zapisem.
W ocenie gościa, komiksy zarówno ograniczają wyobraźnię, jak i rozwijają. – Dla jednych zabijają, bo mają za dużo obrazów, generują postać bohatera. Dla innych odwrotnie, to pobudzenie do twórczości własnej, oglądania grafiki, wyrażania się za pomocą obrazu – podkreślił.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24/ip
____________________
REKLAMA
Data emisji: 12.05.2017
Godzina emisji: 18.09
Polecane
REKLAMA