Zmasowany atak hakerów w co najmniej 99 krajach
Cyberprzestępcy domagali się okupu w zamian za odblokowanie unieruchomionych komputerów. Zaatakowali m.in. w Chinach, Hiszpanii, Rosji i w Stanach Zjednoczonych, a ich ofiarami były m.in. transportowy gigant FedEx, szwedzkie władze lokalne i brytyjska służba zdrowia. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Maj z Fundacji Cyberprzestrzeń.
2017-05-13, 10:47
Posłuchaj
Według analityków, hakerzy posłużyli się programem stworzonym w amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. W kwietniu program został wykradziony i udostępniony w internecie. Wcześniej firma Microsoft opublikowała specjalną aktualizację, która miała chronić przed atakiem, ale według doniesień, w wielu komputerach tej aktualizacji nie zainstalowano.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała, że był to międzynarodowy atak, w którym ucierpiało wiele krajów i organizacji. Dodała, że nie ma informacji, by wyciekły dane dotyczące pacjentów
Jak podkreślił Mirosław Maj, zjawisko ataków hakerskich nasila się czego ten atak jest najlepszym dowodem. - Pokazuje on także zjawisko sprawnego na dużą skalą mocnego zorganizowania się grup, które to przeprowadzają. Mamy bowiem do czynienia z atakiem, który w sposób poprawny posługuje się m.in. kilkudziesięcioma językami – zauważył gość.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/pr
________________
Data emisji: 13.05.17
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA