Polska jako globalny lider sektora cyberbezpieczeństwa
"Polska ma szanse, by zostać globalnym liderem sektora cyberbezpieczeństwa" - wynika z najnowszego raportu Instytutu Kościuszki pt. "Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego". O potencjale naszego kraju w tym sektorze mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Skokowski z Instytutu Kościuszki.
2017-06-15, 10:08
Posłuchaj
Według szacunków globalny koszt związany z cyberprzestępczością sięgnie w 2017 roku 3 bilionów dolarów, z czego sektor cyberbezpieczeństwa wyceniany jest zaledwie na 120 mld dolarów.
Jak podkreślił Dominik Skokowski, do 2020 roku przewidywane jest podwojenie tych wartości. - Mamy więc do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem i zjawiskiem, w którym będą pojawiać się nowe nisze, które będą musiały być zagospodarowywane. Kto pierwszy, ten lepszy – stwierdził gość.
Jego zdaniem Polska ma duże szanse, by na tym skorzystać ze względu na aktualną wycenę polskiego sektora IT. - W zeszłym roku był on wart 8,5 mld dolarów – zauważył Skokowski.
Dodał, że Polska ma też bardzo dobrych programistów. - Wskazują na to rankingi, według których polscy programiści są najlepsi na świecie – wyjaśnił.
REKLAMA
Zdaniem Skokowskiego dodatkowym czynnikiem jest też liczba studentów i absolwentów kierunków informatycznych w Polsce. - Polska co roku wypuszcza 30 tys. osób wykształconych w tych kierunkach, a wciąż mimo to istnieje dość duża luka zatrudnienia na rynku. Sprawia ona, że kolejni studenci i absolwenci mogą liczyć na to, że znajdą prace – podsumował.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 15.06.17
Godzina emisji: 9:31
REKLAMA