Premier Szwecji w Polsce. Rozmowy m.in. o Nord Stream 2
Przyszłość Unii Europejskiej, Brexit i kwestie migracyjne – to główne tematy rozmów premierów Polski i Szwecji. Stefan Loefven przebywa z dwudniową wizytą w Warszawie. O skandynawskim kierunku polskiej polityki zagranicznej w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Fronia, dyrektor fundacji Norden Centrum.
2017-06-20, 11:35
Posłuchaj
Premierzy poruszali kwestie związane z polityką bezpieczeństwa, w tym kontekście rozmawiali o gazociągu Nord Stream 2. Tematem rozmów było również zacieśnianie współpracy przed jesiennym szczytem Partnerstwa Wschodniego, a także przygotowanie do szczytu Rady Europejskiej, który zaczyna się w czwartek w Brukseli.
Jak zaznaczył gość, Skandynawia to najlepszy kierunek, jaki w dzisiejszych czasach może nam się przydarzyć. – Są to kraje, które najlepiej poradziły sobie w kryzysie, stale się rozwijają i mają największą stabilność gospodarczą. Są chętne do współpracy, bo współdzielimy z nimi Bałtyk, który nie powinien być postrzegany jako granica między nami, ale pomost – wskazywał.
Marcin Fronia zwrócił również uwagę, że Szwecja to najbardziej innowacyjny kraj w UE, który dużo inwestuje w badania naukowe. – Moglibyśmy zacieśniać współpracę i uczyć się, w jakiś sposób reformować nasz system naukowy, pod względem inwestycji w badania – przekonywał.
Zdaniem gościa, wspólnotę interesów powinniśmy budować również na polu współpracy gospodarczej. – Szwecja przez ostatnie dekady pokazała, że kierunek, który obrała jest skuteczny i w długiej perspektywie przynosi stabilność – ocenił.
REKLAMA
Według Marcina Froni, płaszczyzną do budowania wspólnoty interesów jest współpraca regionalna. – Niedawno w Berlinie mieliśmy szczyt strategii UE dla Morza Bałtyckiego, gdzie zwracano uwagę na to, jak istotne jest inwestowanie we współpracę regionalna, m.in. również dla bezpieczeństwa regionalnego – podkreślił.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 20.06.2017
Godzina emisji: 11:35
REKLAMA