UE chce zmian w urlopach rodzicielskich. Sejm przeciwko

Niedawno Sejm przyjął uchwałę, która negatywnie ocenia projekt unijnej dyrektywy ws. zmian w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego. Dyrektywa przewiduje m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej cztery miesiące urlopu, bo przeciwnym razie urlop przepadnie. W Polskim Radiu 24 komentarz Izabeli Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.

2017-06-27, 15:11

UE chce zmian w urlopach rodzicielskich. Sejm przeciwko
W myśl projektu, jeżeli ojciec nie skorzysta z urlopu, to prawo do płatnej opieki nad dzieckiem z tego tytułu, przepadnie.Foto: pixabay / CC0

Posłuchaj

27.06.17 UE chce zmian w urlopach rodzicielskich. Sejm przeciwko
+
Dodaj do playlisty

Projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej cztery miesiące urlopu rodzicielskiego. Jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

– Każde dziecko ma zarówno ojca, jak i matkę. Oboje rodziców powinno mieć prawo do sprawowania opieki nad swoim dzieckiem – mówiła Izabela Przybysz, podkreślając przy tym, że unijne zapisy są krokiem w kierunku wyrównania szans kobiet i mężczyzn w kontekście ich obecności na rynku pracy.

– Rozwiązanie zwiększa szanse kobiet na zatrudnienie – wskazywała ekspertka. – Dodatkowo, jak pokazują badania, co podkreślone zostało w uzasadnieniu do dyrektywy, w krajach gdzie dużo kobiet pracuje, również rodzi się więcej dzieci – zauważyła.  

Obecnie w Polsce ojciec dziecka może wziąć urlop tacierzyński, będący częścią niewykorzystanego przez matkę macierzyńskiego. – Jest możliwość, ale praktyka pokazuje, ze bardzo rzadko panowie się na to decydują – zaznaczyła Izabela Przybysz.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.  

Polskie Radio 24/PAP/mp

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 27.06.17

Godzina emisji: 14.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej