Włoski rząd zmienia stosunek do migrantów. Co przeważyło szalę?

Włosi domagają się wprowadzenia limitu przyjmowanych migrantów. Według szacunków do końca roku przybędzie ich do Italii ćwierć miliona. O sytuacji we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

2017-07-09, 12:40

Włoski rząd zmienia stosunek do migrantów. Co przeważyło szalę?
Emigranci z Libii w drodze do Włoch. Foto: PAP/EPA/STRINGER

Posłuchaj

09.07.17 Włoski rząd zmienia stosunek do migrantów
+
Dodaj do playlisty

– 10 dni temu do Włoch przypłynęło 13,5 tys. uchodźców na pokładzie 25 statków. To przeważyło szalę i zmieniło stosunek lewicowego włoskiego rządu do kwestii uchodźców. Chociaż ta sama sytuacja trwa od 1,5 roku, po raz pierwszy raz włoski rząd powiedział dosyć – my z tym wszystkim już nie dajemy sobie rady i oskarżył swoich unijnych partnerów o hipokryzję – mówił Piotr Kowalczuk. 

– 85 proc. migrantów, którzy znajdują się na terenie Włoch to ludzie, którym wg Konwencji Genewskiej i wszelkich innych umów międzynarodowych nie przysługuje ani azyl polityczny, ani status uchodźcy. Tych ludzi nikt nie chce od Włochów przejąć – informował korespondent Polskiego Radia 24.

Również Grecja boryka się z problemami  migracyjnymi – do kraju przybywają wciąż nielegalni migranci, a wielu turystów obawia się o swoje bezpieczeństwo. O sytuacji w Grecji mówiła Beata Kukiel-Vraila, korespondentka Polskiego Radia w Atenach.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

REKLAMA

Audycję prowadził Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 09.07.2017

Godzina emisji: 12.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej