Jan Dziedziczak: Bodnar stracił honorowe prawo od pełnienia funkcji RPO

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak zapowiada w rozmowie z Polskim Radiem 24, że "zrobi wszystko", by odwołać Adama Bodnara z funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Wiceminister uważa, że po słowach o "współuczestniczeniu narodu polskiego" w Holokauście, Adam Bodnar stracił "jakiekolwiek prawa honorowe" do wypełniania funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.

2017-07-14, 16:45

Jan Dziedziczak: Bodnar stracił honorowe prawo od pełnienia funkcji RPO
Adam Bodnar . Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC BY-SA 3.0 pl

Posłuchaj

14.07.17 Wiceszef MSZ: Adam Bodnar powinien zostać odwołany
+
Dodaj do playlisty

– Pan Bodnar stracił swoją wypowiedzią honorowe prawo od pełnienia funkcji RPO. Sugerowanie przez tak wysokiego urzędnika państwowego, że Polacy są współodpowiedzialni za Holocaust, jest czymś, co można nazwać medialną Targowicą – mówił Jan Dziedziczak.

"Nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy. Musimy pamiętać, że wiele narodów też współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu, w tym także, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski" – powiedział Adam Bodnar w czerwcu na antenie TVP Info. Później Rzecznik przeprosił w oświadczeniu "wszystkie osoby, które mogły poczuć się dotknięte formą jego wypowiedzi".

Wiceszef MSZ, który jest także posłem PiS, powiedział, że rozmawiał z członkami swojej partii o złożeniu wniosku o odwołanie Adama Bodnara z funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Jan Dziedziczak stwierdził, że będzie do takiego ruchu "gorąco namawiał".

- Ten wniosek powinien być złożony i Pan Bodnar, jeśli sam nie ma zdolności honorowych i nie potrafi podać się do dymisji po autokompromitacji i po pokazaniu opinii publicznej, że jest osobą szkodzącą Polsce, to powinniśmy go odwołać. Ja osobiście jako wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za dobre imię Polski, za prawdę historyczną, za dyplomację historyczną, zrobię wszystko, by tego Pana odwołać -zadeklarował wiceszef dyplomacji.

REKLAMA

Co do zasady, kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich trwa 5 lat. Istnieje jednak możliwość wcześniejszego odwołania go ze stanowiska. Jedną z przesłanek ku temu jest sprzeniewierzenie się złożonemu ślubowaniu. Odwołanie następuje na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów, większością 3/5 posłów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Więcej w rozmowie Karola Darmorosa.

Polskie Radio 24/IAR

__________________

REKLAMA

Data emisji: 14.07.17

Godzina emisji: 14.45

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej