Warszawskie stowarzyszenie chce unieważnienia decyzji reprywatyzacyjnych
Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa chce unieważnienia wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy od 2007 roku. Zdaniem jego członków, miejski Ratusz "selektywnie" traktował przepisy Dekretu Bieruta podejmując decyzje zwrotowe. Pod tym kątem działacze przeanalizowali sprawy ponad stu nieruchomości. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Luterek, ekspert ds. reprywatyzacji.
2017-08-01, 12:23
Posłuchaj
W Dekrecie mowa jest o trzech przesłankach, które muszą być spełnione, by można było zwrócić nieruchomość – analizuje Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawa. Chodziło o złożenie wniosku dekretowego w stosownym terminie oraz zgodność wykorzystania gruntów z planem zabudowy. Trzeci warunek, "posiadanie gruntu" – zdaniem Jana Śpiewaka – nie był uwzględniany przez samorządowców.
Gość podkreślał, że w tej chwili kwestia przesłanki posiadania gruntu zostaje wyolbrzymiona, choć o tej sprawie prawnicy wiedzieli od wielu lat. – My dokonujemy egzegezy art. 7. dekretu zbrodniarzy komunistycznych, których władza była nielegalna. Zgodnie z ówczesnymi przepisami konstytucji, ten dekret był nielegalny, a my się zajmujemy tym, czy przesłanki wynikające z jakiegoś artykułu są zasadne czy nie. Pomijamy kwestię kluczową, rozprawienia się z komunizmem i idziemy w prawniczenie – wskazywał.
Tomasz Luterek zaznaczył, że choć te przesłanki znane były prawnikom przez wiele lat, orzecznictwo w tych sprawach było labilne. – Idziemy w pułapkę drobnych spraw, one mogą pomoc w zatrzymaniu patologii, ale to nie o to chodzi. Chodzi o nazwanie, rozliczenie tego problemu i przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej – ocenił.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Filip Memches.
Polskie Radio 24/IAR/ip
_____________________
Data emisji: 01.08.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 11:35
Polecane
REKLAMA