Marszałek Senatu: Maksymalnie kilka pytań w referendum konstytucyjnym

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział Polskiemu Radiu, że referendum dotyczące kierunków zmian w konstytucji powinno zawierać maksymalnie kilka pytań. Wcześniej przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy, który zgłosił pomysł plebiscytu, mówili nawet o 10 pytaniach. W piątek w Gdańsku odbędzie się konferencja inicjująca publiczną kampanię informacyjną przed głosowaniem w sprawie pomysłów zmian w konstytucji.

2017-08-24, 20:12

Marszałek Senatu: Maksymalnie kilka pytań w referendum konstytucyjnym
Stanisław Karczewski . Foto: PJ

Posłuchaj

24.08.17 Marszałek Senatu: Maksymalnie kilka pytań w referendum konstytucyjnym
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Stanisława Karczewskiego kilkanaście pytań "rozłoży" całą ideę referendum. Marszałek Senatu zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że pytania referendalne powinny być proste i jednoznaczne, a ich niewielka liczba spowoduje większe zainteresowanie obywateli. – Jeśli chodzi o liczbę pytań, to myślę, że kilka. Jeśli ta liczba przekraczałaby 10, to byłoby to zbyt dużo pytań. Myślę, że 7-8 pytań to jest taka już maksymalna liczba – powiedział Stanisław Karczewski.

Pytany o termin referendum, marszałek Karczewski ocenił, że zgłaszana przez prezydenta data 11 listopada 2018 roku "nie jest jeszcze ustalona" i ma charakter wstępny. Stanisław Karczewski przypomniał, że kwestia terminu była też przedmiotem czerwcowych konsultacji marszałków Sejmu i Senatu z prezydentem i jego współpracownikami. Jak ocenił, głosowanie w dniu Narodowego Święta Niepodległości miałoby swoje plusy i minusy. – Trzeba jeszcze w długiej rozmowie wyjaśnić i ustalić takie chyba najbardziej oczekiwane przez społeczeństwo rozwiązanie. Takie, które pozwoliłoby na zaangażowanie obywateli, na dużą frekwencję, nie powodowałoby wyjątkowego sporu politycznego – stwierdził Stanisław Karczewski.

W ocenie marszałka Senatu "ciekawym i interesującym" pomysłem jest referendum dwudniowe. Jak przypomniał, podobne rozwiązanie podczas głosowania dotyczącego wejścia Polski do Unii Europejskiej zaowocowało najwyższą w historii referendów frekwencją wynoszącą ponad 58 procent wyborców.

O losie prezydenckiego pomysłu referendum zdecyduje w przyszłym roku Senat. To właśnie do izby wyższej parlamentu Andrzej Duda skieruje wniosek o rozpisanie plebiscytu.

REKLAMA

Z marszałkiem Senatu rozmawiał Karol Darmoros.

Polskie Radio 24/IAR

__________________

Data emisji: 24.08.17

REKLAMA

Godzina emisji: 19.12


 

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej