Centralne obchody Dnia Żołnierza Górnika
Na Placu Piłsudskiego w Warszawie zakończyły się centralne obchody Dnia Żołnierza Górnika. Pod Grobem Nieznanego Żołnierza kilkanaście delegacji złożyło wieńce z kwiatami. Uroczystości w Polskim Radiu 24 relacjonował Dawid Grygorcewicz.
2017-09-05, 13:59
Posłuchaj
Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej mszę świętą poprowadził ks. podpułkownik Mariusz Tołwiński. Kapłan powiedział, że osoby służące w Wojskowych Batalionach Górniczych nie ugięły się pod presją komunistów i dochowały wierności swoim zasadom i wartościom, choć wielu zapłaciło za nią najwyższą cenę.
Na Placu Piłsudskiego głos zabrał p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Józef Kasprzyk. Powiedział, że „komuniści chcieli reedukować za wszelką cenę osoby pochodzące z rodzin o tradycjach patriotycznych, czy działające w Polskim Państwie Podziemnym, dlatego siłą i niewolniczą pracą próbowali złamać polskiego ducha, ale ostatecznie nie udało im się tego dokonać”.
5 września 1949 roku powołano zastępczą służbę wojskową i bataliony pracy. Funkcjonowały przez kolejne 10 lat. Do wojskowych batalionów górniczych wcielane były osoby skazane bez wyroku za poglądy polityczne, pochodzenie społeczne, przeszłość rodziców czy przynależność do „wrogiej klasy społecznej”. Według oprawców komunistycznych były to „niepewne polityczne elementy” - dlatego zamiast do koszar trafiali do śląskich kopalń. Tam czekała na nich praca ponad siły, na ogół bez górniczego przeszkolenia i bez przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Wykonywali tam katorżniczą, wielogodzinną pracę, którą wielu przypłaciło zdrowiem, a nawet życiem. Przeszło przez nie ok. 200 tys. osób.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Filip Memches.
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 05.09.2017
Godzina emisji: 13:23
Polecane
REKLAMA