X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk: Nazwy części ulic już dawno powinny były zostać zmienione

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 13:29
Trwa proces dekomunizacji nazw ulic w polskich miastach. W Polskim Radiu 24 o konieczności przeprowadzenia zmian mówił Piotr Dmitrowicz. – Zmiany nazw ulic i usunięcie pomników tych wszystkich „bandziorów” powinny były mieć miejsce już bardzo dawno temu – podkreślał na naszej antenie historyk i publicysta.
Audio
  • 6.09.17 Historyk: Nazwy części ulic już dawno powinny były zostać zmienione
Ulica Józefa Feliksa Ciszewskiego w Warszawie została przemianowana na ulicę Jan Ciszewskiego
Ulica Józefa Feliksa Ciszewskiego w Warszawie została przemianowana na ulicę Jan CiszewskiegoFoto: http://warszawa.wikia.com/BartekBD/CC 3.0

Dotychczas Rada Warszawy przyjęła zmiany nazw kilku ulic w procesie dekomunizacji. Zmienili się patroni ulic, choć nie zmieniły się nazwy. Na przykład w dzielnicy Mokotów ulica Juliana Bruna – działacza komunistycznego oraz polskiego i sowieckiego dziennikarza, została zmieniona na ulicę Giordana Bruna, włoskiego filozofa, dominikanina.

– Dziś, pod określeniami, które dużej części społeczeństwa nic nie mówią, kryją się takie nazwy jak Ludowe Wojsko Polski. To organizacja zbudowana przez Sowietów, od początku do samego końca kontrolowana przez Moskwę – wskazywał Piotr Dmitrowicz. – Podobnie jest z nazwiskami. Spis IPN w wielu przypadkach niewiele mówi. Tymczasem, kiedy sięgniemy do życiorysów, to okazuje się, że w większości to byli ludzie, którzy już w II RP działali w nielegalnej Komunistycznej Partii Polski – dodawał gość PR24.

Ustawa dekomunizacyjna zobowiązywała samorządy do zmian nazw ulic i placów do 2 września. Teraz jednak samorządy mają jeszcze trzy miesiące na samodzielną zmianę nazw – później mogą zdecydować o tym wojewodowie.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.    

Polskie Radio 24/IAR

__________________

Data emisji: 6.09.17

Godzina emisji: 7.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka: Rozliczenia z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 10:51
Ponad połowa Polaków pytanych o to, czy osoby sprawujące w czasach PRL najwyższe funkcje w państwie powinni odpowiedzieć za swoją działalność przed sądem opowiedzieli, że tak lub raczej tak – wynika z sondażu TNS Polska dla Polskiego Radia 24. W Debacie Poranka historyk Piotr Dmitrowicz i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna") komentowali wyniki badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dziedziczak: Chcemy usunąć z MSZ funkcjonariuszy SB

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 12:30
– Nadal, po 27 latach, w polskiej dyplomacji pracują funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy sowieckich służb wojskowych. Chcemy ich usunąć z MSZ i w ich miejsce zatrudnić młodych, świetnie wykształconych ludzi – mówił w Rozmowie Poranka Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 15:00
Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Usunięcie sowieckich pomników jest naturalne, bowiem Rosjanie byli okupantem”

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 22:03
Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Polsce i kontrowersje w Rosji wokół tego tematu. Przyjęcie przez Senat USA ustawy, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji. To najważniejsze tematy, które skomentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekomunizacja nazw ulic w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 18:00
- Mam poczucie, że niektórzy chcą na siłę upolitycznić sprawę dekomunizacji ulic. To nie jest kwestia tego, czy są to patroni bardziej prawicowi czy lewicowi. Ustawa dekomunizacyjna idzie przede wszystkim w kierunki zlikwidowania nazw i patronów, którzy byli zależni od obcych systemów, w tym przypadku od systemu komunistycznego, od Związku Radzieckiego – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog, historyk dr Andrzej Anusz z UKSW. Odniósł się także do 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.
rozwiń zwiń