Piotr Gliński: PiS nigdy nie chciało i nie chce wyprowadzać Polski z UE

W czwartek jako gość specjalny prof. Piotr Gliński wygłosił przemówienie w panelu dyskusyjnym „Przyszłość Wspólnoty Europejskiej na fali eurosceptycyzmu”. Wicepremier poruszył szereg istotnych dla Europy zagadnień, związanych z przyszłością Unii, jej szansami i zagrożeniami po ubiegłorocznym Brexicie. Z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim rozmawiał w Polskim Radiu 24 Karol Tokarczyk (IAR).

2017-09-07, 15:41

Piotr Gliński: PiS nigdy nie chciało i nie chce wyprowadzać Polski z UE
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) i prezes włoskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Ferdinano Nelli Feroci (L) podczas dyskusji "Przyszłość wspólnoty europejskiej na fali eurosceptyzmu" w ostatnim, trzecim dniu XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Posłuchaj

07.09.2017 Piotr Gliński: Walczymy o lepsze warunki naszych relacji z Europą
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Piotr Gliński, PiS nie reprezentuje eurosceptycyzmu. – W walce politycznej wykorzystywany jest zarzut, że chcemy wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Chciałem jasno powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie chciało i nie chce wyprowadzać Polski ze Wspólnoty. Walczymy o lepsze warunki naszych relacji z Europą – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem ministra kultury kryzys europejski panuje nie od dzisiaj – Chodzi nie tylko o kryzys uchodźczy, ale i o problemy strefy euro. Idea wspólnej waluty nie uwzględniała rzeczywistości gospodarczej. Euro było wygodne dla interesów państw najsilniejszych. Niemcy na tym zyskiwały, ale euro wpędziło w kłopoty państwa Półwyspu Iberyjskiego oraz Grecję. Potrzebujemy naszej narodowej waluty, by bronić się przed kryzysami ekonomicznymi – mówił Gliński.

Według gościa Polskiego Radia 24 w UE forsowane są interesy najsilniejszych krajów w Europie. – Nie przestrzega się naszych interesów w obszarze solidarności energetycznej, a forsuje się interesy związane z polityką historyczną. Potrzebujemy powrotu do podstawowych założeń Unii. Solidarność energetyczna jest łamana, czego Polska jest ofiarą od wielu lat. Jednakże to my jesteśmy bliższym koalicjantem Niemiec, niż Rosja – wyjaśniał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Rozmowa Karola Tokarczyka.

Polskie Radio 24/kk/IAR

_____________________

Data emisji: 07.09.2017

Godzina emisji: 14:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej