Arcybiskup Antoni Baraniak – niezłomny żołnierz kościoła

2017-09-12, 11:22

Arcybiskup Antoni Baraniak – niezłomny żołnierz kościoła
Arcybiskup Antoni Baraniak. Foto: wikipedia.com/Roland von Bagratuni/CC BY-SA 3.0

W środę w Sejmie posłowie zagłosują nad uchwałą w sprawie upamiętnienia metropolity poznańskiego, sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego – ks. abp. Antoniego Baraniaka. – Ten niezłomny żołnierz kościoła był przez wiele lat nieco zapomniany – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Wąsowicz.

Posłuchaj

12.09.2017 Ks. Jarosław Wąsowicz o abp. Antonim Baraniaku.
+
Dodaj do playlisty

Jak wspominał gość, abp Baraniak był salezjaninem. Jako młody kapłan został sekretarzem prymasa Augusta Hlonda, dzięki czemu był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiego kościoła. – W 1948 roku to on zawiózł ostatnie życzenie prymasa, by jego następcą został Stefan Wyszyński, który pozostawił Baraniaka na tym samym stanowisku. To także czas, gdy ksiądz Baraniak otrzymuje nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej – wyjaśniał.

Sekretarzem prymasów szybko zainteresował się Urząd Bezpieczeństwa. – Chciał wymusić na nim zeznania, które obciążyłyby kardynała Wyszyńskiego, by wytoczyć mu sfingowany proces. Nie udało się to, ze względu na jego niezłomną postawę – podkreślił. Dodał, że w czasie przesłuchań Antoniemu Baraniakowi zadawano również wiele pytań w sprawie kardynała Hlonda, dotyczących wojny i okupacji. – Komuniści przez cały okres PRL rozgrywali tę postać – tłumaczył.

Abp Antoni Baraniak przeszedł ciężkie śledztwo w areszcie przy Rakowieckiej. W polskiej prasie na Zachodzie pojawiały się nawet informacje o zamordowaniu go w więzieniu. – Miał zdrowie niezwykle nadwątlone i salezjanie zrobili wszystko, by go ratować. Komuniści byli pewni, że on tam umrze, ale udało się zorganizować pomoc medyczną, jak najlepsze warunki. W ostatnim okresie złagodzono formę represji, wysyłając go do aresztu domowego – mówił ks. Wąsowicz.

Gość podkreślił, że sława męczeństwa arcybiskupa trwała od tamtego czasu, jednak jego życzeniem było, by nie mówić o niej głośno i za dużo. Dodał, że historia Antoniego Baraniaka została przypomniana przede wszystkim dzięki publikacji abp. Marka Jędraszewskiego i filmowi Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Ks. Jarosław Wąsowicz wspomniał również o staraniach o proces beatyfikacyjny arcybiskupa. – Oddolnie ta inicjatywa się pojawiła, jest zebranych kilka tysięcy podpisów. Mam nadzieję, że do tego dojdzie, to postać niezwykle ważna i dziś może stać się dla nas wzorem wierności Bogu i ojczyźnie – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Dorota Kania

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 7:06

 

Polecane

Wróć do strony głównej