Jean-Claude Juncker o problemach UE

2017-09-13, 13:51

Jean-Claude Juncker o problemach UE
Jean-Claude Juncker podczas występnie w parlamencie Europejskim, 13.09.2017. Foto: PAP/EPA/MATHIEU CUGNOT / EUROPEAN PARLIAMENT HANDOUT

Szef Komisji Europejskiej wygłosił w Parlamencie Europejskim swoje doroczne przemówienie na temat sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej. Mówił o integracji i przywiązaniu do praworządności. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24, publicysta Dariusz Rosiak.

Posłuchaj

13.09.17 Dariusz Rosiak: przemówienie to miało wymiar osobisty, ponieważ szef Komisji Europejskiej jest wielkim miłośnikiem Wspólnoty
+
Dodaj do playlisty

- To było przemówienie, wbrew Brexitowi, kryzysowi związanego z uchodźcami, czy napięciom pomiędzy krajami i miało zabrzmieć optymistycznie – powiedział Dariusz Rosiak. - Jean-Claude Juncker wskazywał na to, że gospodarka szybko się rozwija, fala największego kryzysu finansowego jest już za nami, a wiele krajów odbija się od dna – powiedział komentator. - Istotne było również wezwanie państw, które nie należą do strefy euro, aby włączyły się do niej jak najszybciej. Zachętą ku temu miałby być choćby wyższy wzrost gospodarczy – dodał publicysta.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu szef Komisji Europejskiej, praworządność ma być obowiązkiem, a nie opcją w Unii Europejskiej. – Kiedy Jean-Claude Juncker mówił, że podporządkowanie się prawu europejskiemu polega również na tym, że akceptuje się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości, to bezpośrednio kierował te słowa do Polski i Węgier – powiedział gość audycji.

Najbardziej istotny, zdaniem Dariusza Rosiaka jest sprzeciw Junckera wobec tego, co proponuje Macron, czyli tworzenia Europy dwóch prędkości w formie instytucjonalnej. – Juncker mówił wyraźnie, że niepotrzebny jest parlament strefy euro, bo jest nim Parlament Europejski. Po drugie zbędny jest urząd ministra finansów, który tworzyłby program polityki finansowej krajów wyodrębnionych z Unii – powiedział publicysta i zwrócił uwagę, że warto teraz przysłuchiwać się reakcjom Paryża oraz Berlina na te słowa.

Przewodniczący Komisji Europejskiej zaproponował także w swoim przemówieniu połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i szefa KE. Zdaniem Dariusza Rosiaka, chodzi o nadanie prestiżu stanowisku, które tworzyło by coś na miarę prezydenta Europy. – To miałoby być stanowisko bardziej istotne, a może także decyzyjne – dodał gość audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 13.09.17

Godzina emisji: 12.50

 

 

 

____________________ 


Polecane

Wróć do strony głównej