Wybory w Niemczech: Rozłam w AfD

Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała podczas niedzielnych wyborów 13,3 proc. głosów poparcia i będzie trzecią siłą w Bundestagu. Po ogłoszeniu wyników głosowania przewodnicząca partii Frauke Petry ogłosiła, że nie zamierza należeć do klubu poselskiego AfD w Bundestagu. O sytuacji na niemieckiej scenie politycznej po wyborach mówił w Polskim Radiu 24 europeista Tomasz Krawczyk.

2017-09-26, 11:07

Wybory w Niemczech: Rozłam w AfD

Posłuchaj

26.09.2017 Tomasz Krawczyk: 13 proc. dla AFD to znacznie więcej niż przewidywały ostatnie prognozy
+
Dodaj do playlisty

Według Tomasza Krawczyka zwycięzcami wyborów do Bumdestagu są liberalna FDP i radykalna AfD. – Tylko jednej partii udała się sztuka powrotu do Bundestagu, po czterech latach nieobecności – dokonali tego Zieloni na początku lat 90. To duży sukces, ze po tych latach FDP wróciło na centralną scenę polityczną. Sukces AfD również jest ogromny, 13 proc. to znacznie więcej niż przewidywały ostatnie prognozy – powiedział europeista.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w AfD doszło do wojny frakcyjnej. - Kierownictwo partii powtarzało, że liczą na mniej niż 10 proc., ponieważ w innym wypadku nie będą w stanie zapanować nad posłami, którzy wejdą do Bundestagu. Przewodnicząca Frauke Petry chciała skierować AfD na kurs pragmatycznej polityki, od dłuższego czasu ze swoim mężem, szefem AfD w Nadrenii-Westfalii, przygotowywała rozłam w partii. AfD reprezentuje wiele nurtów – ekonomiczno-biznesowy, neonazistów i Alexandra Gaulanda, który lawiruje między nimi – mówił Krawczyk. Alexander Gauland był autorem słów o „dumie z dokonań żołnierzy Wehrmachtu” czy o „polowaniu na Angelę Merkel”.

AfD zapowiadała wcześniej, że powoła komisję śledczą, która miałaby wyjaśnić kulisy decyzji Merkel o otwarciu w 2015 roku niemieckich granic. W ocenie europeisty piłka w sprawie komisji jest po stronie opozycji. - AfD powiedziało, że będzie wnioskowało o powołanie komisji śledczej. W Bundestagu komisję śledczą może powołać także opozycja, AfD musi przekonać inne partie do tego pomysłu. Nie sądzę, by SPD była zainteresowana tego typu komisją – mówił ekspert. - Najbardziej prawdopodobne jest stworzenie rządu po długich negocjacjach lub nowe wybory na początku przyszłego roku – dodał Tomasz Krawczyk.

„Antyimigranckiej i antyislamskiej AfD po raz pierwszy udało się wejść do parlamentu Niemiec, w czym pomogły jej prowadzone przez Rosję kampanie w mediach społecznościowych” – napisał we wtorkowym wydaniu amerykański dziennik „Washington Post”.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 10:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej