Fatima: dziś zakończenie obchodów stulecia objawień maryjnych

W Fatimie w piątek oficjalne zakończenie obchodów stulecia objawień maryjnych. W tamtejszym sanktuarium przez cały dzień trwać będą uroczystości religijne, które zwieńczy koncert jednej z największych portugalskich orkiestr symfonicznych. W wydarzeniach uczestniczą pielgrzymi z Polski. W Fatimie jest Ewa Wysocka, która o przebiegu uroczystości opowiadała w PR24. Na naszej antenie także rozmowa z ks. Krzysztofem Ołdakowskim. 

2017-10-13, 09:20

Fatima: dziś zakończenie obchodów stulecia objawień maryjnych
Dziś oficjalne zakończenie obchodów stulecia objawień maryjnych, . Foto: PAP/EPA/PAULO CUNHA

Posłuchaj

13.10.2017 ks. Krzysztof Ołdakowski o rocznicy objawień w fatimie
+
Dodaj do playlisty

W tym roku mija setna rocznica objawień fatimskich. Od 13 maja do 13 października 1917 roku w portugalskiej Fatimie trojgu pastuszkom ukazywała się Matka Boża. W sumie było sześć objawień, których doznały dzieci w Cova da Iria. Byli to: 10-letnia Łucja dos Santos oraz rodzeństwo - 7-letnia Hiacynta Marto i jej brat - 9-letni Franciszek Marto. Za ich pośrednictwem Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty.

– Ważne jest podkreślanie aktualności przesłania fatimskiego (...). To wezwanie do wiary w Boga, do nawrócenia, do pokuty. Objawienie fatimskie w zasadniczej warstwie przypomina, że zbawienie jest celem życia człowieka – mówił w PR24 ks. Krzysztof Ołdakowski. 

Matka Boża w 1917 roku przekazała dzieciom trzy tajemnice fatimskie. Pierwsza zapowiadała wczesną śmierć Hiacynty i Franciszka. Druga - wybuch II wojny światowej - jeśli ludzie się nie nawrócą, a także dotyczyła nawrócenia Rosji i upadku komunizmu. Trzecia - mówiła o męczeństwie Kościoła i papieża, co po latach odniesiono do zamachu na Jana Pawła II. Hiacynta i Franciszek zmarli niedługo po objawieniach - w 1920 i 1919 roku. Ich procesy beatyfikacyjne rozpoczęły się w 1946 roku, a w 2000 roku zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II. W maju tego roku (2017) papież Franciszek podczas pielgrzymki do Fatimy dokonał ich kanonizacji.

Szczególnie związany z objawieniami fatimskimi był papież Polak. Swoje ocalenie w zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku, przypisywał opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień. Kilka tygodni później publicznie ogłosił, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Pocisk z pistoletu Ali Agcy wyjęty podczas operacji papieża został umieszczony jako wotum w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej