"Polskie Radio Lwów pozwala na kultywowanie polskich tradycji i języka i kultury"

Podtrzymywanie polskiej kultury i kultywowanie przedwojennych tradycji - to główne cele działania Polskiego Radia Lwów. We Lwowie trwają uroczystości 25-lecia polskiej rozgłośni, która nawiązuje do przedwojennych tradycji Polskiego Radia Lwów. Działało ono od 1930 roku, do 23 września 1939 roku, kiedy w wyniku agresji Związku Radzieckiego na Polskę i zajęcia Lwowa przez Armię Czerwoną zostało zlikwidowane. W PR24 obchody relacjonował Witold Banach (IAR). 

2017-10-14, 15:15

"Polskie Radio Lwów pozwala na kultywowanie polskich tradycji i języka i kultury"
Stanowisko spikerskie Polskiego Radia. . Foto: Archiwum Polskiego Radia – tygodnik „Radio i Świat”,

Posłuchaj

14.10.2017 25-lecie Polskiego Radia Lwów. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości rozpoczęła jubileuszowa audycja. Jednym z gości rocznicowego programu był Roman Wróbel ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska, który podkreśla, wyjątkowe znaczenie Polskiego Radia Lwów. Ta stacja - mówi Roman Wróbel - pełni rolę kulturotwórczą i pozwala na kontakt z "żywym językiem polskim", jest to ważne dla pielęgnowania polskiej kultury. 

Redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów Maria Pyż podkreśla, że rozgłośnia jest bardzo potrzeba Polakom we Lwowie i okolicach. Dziennikarka tłumaczy, że programy są skierowane przede wszystkim do tych Polaków, którzy po II wojnie zostali na poza granicami Polski, w audycjach poruszane są problemy dnia codziennego, są to też swoiste lekcje historii, są to programy, które są potrzebne. 

Polskie Radio Lwów jest bardzo cenione przez Polaków mieszkających w tym mieście. Amalia Hunkiewicz zapewnia, że z niecierpliwością czeka na każdy sobotni poranek, kiedy usłyszy w radiu polski język, ciekawe informacje, "coś wesołego, czasem coś smutnego". Polka podkreśla, że Polskie Radio Lwów pozwala na kultywowanie polskich tradycji i języka i kultury. 

Polskie Radio Lwów rozpoczęło emisje 29 października 1992 roku. Nadaje audycje we Lwowie i okolicach na falach prywatnej stacji "Nezałeznist" w każdą sobotę od 9.00 do 12.00. Audycji archiwalnych jak i tej jubileuszowej można także posłuchać na stronie internetowej www.radiolwow.org. 

REKLAMA

Podczas uroczystości zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a wieczorem odbędzie się uroczysta, jubileuszowa gala. 

Polskie Radio 24, IAR 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej