Ekspert o ochronie zdrowia: sytuacja jest dramatyczna

2017-10-19, 08:35

Ekspert o ochronie zdrowia: sytuacja jest dramatyczna
Warszawa, 16.10.2017. Lekarze rezydenci podczas protestu, 16 bm. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od 2 października prowadzony jest protest głodowy przez lekarzy rezydentów.Foto: PAP/Leszek Szymański

– Jeżeli nic się nie zmieni, nie będziemy mieli wyjścia. Będziemy musieli szukać pracowników ochrony zdrowia poza krajem. W Polsce dramatycznie brakuje lekarzy i pielęgniarek – mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kowalski z portalu „Komunikacja z Pacjentem”. Od 2 października trwa protest lekarzy rezydentów.

Posłuchaj

18.10.17 Ekspert o ochronie zdrowia: sytuacja jest dramatyczna
+
Dodaj do playlisty

„Dziennik Gazeta Prawna” w środę informował, że rząd chce ściągnąć do Polski medyków ze Wschodu – planuje uproszczenia w ich zatrudnianiu, by załatać dziury kadrowe i osłabić presję płacową w ochronie zdrowia. Ministerstwo zdrowia zaprzeczyło podanym informacjom, zaznaczając jednak, że analizuje „rozwiązania prawne innych państw, które dotyczą dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza”. Podkreślono, że prace nie są związane z ostatnimi wydarzeniami w ochronie zdrowia.

Jak podkreślał na naszej antenie Zbigniew Kowalski, niebawem poszukiwanie pracowników systemu opieki zdrowotnej poza krajem może być koniecznością. – To nie są pojedyncze wakaty. Szacuje się, że w całym sektorze brakuje 20-30 tysięcy pielęgniarek i 15-20 tysięcy lekarzy. Mamy ogromny kłopot – wskazywał gość PR24, oceniając, że obecna, trudna sytuacja w ochronie zdrowia to pokłosie wieloletnich zaniedbań. – To wszystko narastało przez lata. Jesteśmy w dramatycznym położeniu – dodawał ekspert.

Tymczasem, protestujący od 2 października lekarze rezydenci – oprócz zwiększenia liczby pracowników medycznych – domagają się przede wszystkim wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Zdaniem Zbigniewa Kowalskiego, receptą na lepsze funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej jest nie tylko znaczące zwiększenie finansowania ze strony państwa, ale także samych obywateli. – Prof. Zbigniew Religa był jednym odważnym ministrem zdrowia. Powiedział, że nie możemy się oszukiwać, że całość leczenia można mieć za darmo. Takie są fakty, potrzebujemy odważnej decyzji politycznej o współfinansowaniu niektórych usług medycznych – pointował przedstawiciel portalu „Komunikacja z Pacjentem”.

Tymczasem, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjmie projekt ustawy dot. finansowania służby zdrowia, który „niemalże literalnie realizuje to, czego lekarze rezydenci oczekują, tylko troszeczkę wolniej”. Jak wcześniej informowano, przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy gwarantuje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

Więcej w całej audycji.  

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_____________________

Data emisji: 19.10.17

Godzina emisji: 7.07


Polecane

Wróć do strony głównej