X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wicepremier Gliński oddał hołd pomordowanym spoczywającym na cmentarzu w Bykowni

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 17:08
Wicepremier Piotr Gliński i ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni, spoczywającym w podkijowskiej Bykowni. Pochowano tam pomordowanych w tzw. „operacji polskiej NKWD” z lat 1937-1938 oraz ludzi z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. W nekropolii spoczywają też ukraińskie ofiary komunizmu. Wizytę wicepremiera na Ukrainie relacjonował w PR24 Witold Banach (IAR).
Audio
  • 22.10.17 Uroczystości na cmentarzu w Bykowni. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni
Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-BykowniFoto: Wikipedia.com/Levchuk Volodymyr

Na Cmentarzu Wojennym w Bykowni złożono wieńce i modlono się za dusze pomordowanych. Minister kultury i wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że spoczywają tu obywatele Rzeczpospolitej, dla których honor i ojczyzna były największą wartością. Jak zaznaczył, komuniści przez wiele lat próbowali ukryć pamięć o zbrodni. Nie udało się to jednak, jak mówił, przede wszystkim dzięki rodzinom katyńskim. Były one - jak podkreślił – „strażnikami prawdy, która jest wartością fundamentalną”.

Jak relacjonował Witold Banach, uroczystość rozpoczęła się na ukraińskiej części cmentarza. - Uroczystości na polskim cmentarzu wojennym zainaugurowało nabożeństwo w intencji pomordowanych, które poprowadził ks. płk Zbigniew Kępa, który podkreślał niezwykłą symbolikę wojennej nekropolii w Bykowni – mówił.

Obecny na uroczystości minister kultury Ukrainy Jewhen Nyszczuk podkreślił, że Bykownia to miejsce święte zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców. Przypomniał także, że jest to jedna z największych mogił zbiorowych Europy. Spoczywa tam 3435 ofiar z ukraińskiej listy katyńskiej oraz około 100 tysięcy ofiar stalinowskich czystek z końca lat 30-tych ubiegłego wieku.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 22.10.17

Godzina emisji: 16:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie „Solidarności” a zmowa milczenia władz wokół Katynia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 11:57
Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwania polskich śladów w archiwach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:52
Dwaj polscy dziennikarze spenetrowali kijowskie archiwum SBU, poszukując w 2009 roku dokumentów związanych z funkcjonowaniem więzienia NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim. Okazało się, że wśród tysięcy akt ukraińskiego KGB, wiele jest związanych z losami Polaków. Jak przekonują, w przewrotny sposób archiwum sowieckich tajnych służb może dzisiaj uzupełnić wiedzę o wydarzeniach przełomowych dla naszego kraju. Przymierzają się do napisania o tym książki. Mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z Polskiego Radia Lublin i Paweł Bobołowicz, dziennikarz na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. rocznica „operacji polskiej” NKWD  

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 17:43
Dokładnie 80 lat temu, 11 sierpnia 1937 roku, radzieckie NKWD rozpoczęło „operację polską”, wymierzoną w Polaków zamieszkujących terytorium ZSRR. Jej efekt to co najmniej 111 tysięcy rozstrzelanych i 30 tysięcy wysłanych do łagrów w latach 1937 - 1938. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Zychowicz z miesięcznika Historia Do Rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Operacja polska NKWD 1937–1938. Przywracanie pamięci o zbrodni”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 11:48
W tym roku mija 80. rocznica największej zbrodni stalinowskiej popełnionej na Polakach. Pod koniec września w Belwederze odbyła się międzynarodowa konferencja „Operacja polska NKWD 1937–1938. Przywracanie pamięci o zbrodni”. Gośćmi audycji 7 Dni Wschód byli: dr Paweł Libera (IPN) i dr Maciej Wyrwa (CPRDiP).
rozwiń zwiń