Ustawa o POZ w Sejmie. "To odpowiedź na wiele postulatów, także lekarzy rezydentów"
W Sejmie procedowany jest projekt o podstawowej opiece zdrowotnej. Przewiduje on, że leczenie pacjenta ma koordynować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Celem ma być współpraca z lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarką i położną. O POZ mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
2017-10-26, 14:20
Posłuchaj
W ramach nowego projektu lekarz rodzinny ma odgrywać kluczową rolę w diagnostyce i leczeniu pacjenta jako koordynator zespołu POZ, który stanie się "przewodnikiem pacjenta po systemie" i będzie zapewniał "ciągłość i kompleksowość" opieki medycznej. Ma też organizować współpracę z lekarzami specjalistami. Ustawa wprowadzi motywacyjny system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.
Zdaniem Michała Sutkowskiego projekt ustawy o POZ to początek rozwiązywania problemów w służbie zdrowia. – Chodzi o problemy z kolejkami i niedofinansowaniem. To odpowiedź na wiele postulatów, także lekarzy rezydentów, chociaż nie bezpośrednio. Projekt ma spowodować, by leczył nas lekarz, który jest złożeniem specjalizacji pediatry i internisty, a także będący medykiem umiejącym zaszyć ranę, cewnikować i zajrzeć na dno oka. Tak jest na całym świecie. Lekarz rodzinny to podstawa – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Jego zdaniem zmiany nie da się przeprowadzić w ciągu 2-3 lat, tylko trzeba do niej dochodzić stopniowo. – Najpierw program będzie działał w pilotażach, by opiekę dobrze skoordynować i docelowo w 2025 roku większość tych rozwiązań zostanie wprowadzonych. Chodzi o stworzenie modelu, który będzie efektywny dla systemu ochrony zdrowia. Medycyna rodzinna to nie tylko kaszel, musimy odejść od myślenia o lekarzu rodzinnym jako lekarzu rejonowym – mówił Sutkowski.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski
Polskie Radio 24/IAR/PAP
______________________
Data emisji: 26.10.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 13:11
Polecane
REKLAMA