X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polskie Radio 24 w stolicy Kurpiów – Ostrołęce

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 20:12
Wóz reporterski Polskiego Radia 24 jest dzisiaj w Ostrołęce, w ramach inauguracji cyklu podróży po Polsce. Miasto było miejscem wielu ważnych dla historii Polski i Europy bitew oraz jest uznawane za centrum kultury kurpiowskiej. O Ostrołęce mówili w Polskim Radiu 24 Maria Rochowicz (Wydział Kultury i Sportu Ostrołęki), Zdzisław Bziukiewicz (założyciel prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu), Jacek Karczewski (dyrektor powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych), kapitan Franciszek „Mały” Chrostowski, weteran partyzantki antysowieckiej oraz Jerzy Kijowski i Jerzy Dziewirski, autorzy książek o historii Ostrołęki.
Audio
  • 04.11.17 Jerzy Kijowski i Jerzy Dziewirski, autorzy książek o historii Ostrołęki.
  • 04.11.2017 Jacek Karczewski, dyrektor powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Kapitan Franciszek „Mały” Chrostowski, weteran partyzantki antysowieckiej, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, okręg Ostrołęka.
  • 04.11.2017 Maria Rochowicz o Ostrołęce.
  • 04.11.2017 Zdzisław Bziukiewicz o Ostrołęce.
Wóz transmisyjny Polskiego Radia 24 w Ostrołęce
Wóz transmisyjny Polskiego Radia 24 w OstrołęceFoto: PR24/MM

Początki Ostrołęki sięgają X wieku, lecz umowną datą założenia miasta i nadania praw miejskich jest uważany 12 maja 1373 roku. Według Marii Rochowicz śladów historii jest w Ostrołęce sporo. – Pierwszym miejscem, w którym należałoby zacząć wycieczkę po Ostrołęce jest mauzoleum bitwy z powstania listopadowego z 1831 roku. Upamiętnia ważną dla miasta krwawą bitwę, w której zginęło 6 tys. polskich żołnierzy. Mauzoleum powstało w stulecie bitwy, a zostało ukończone i zrewitalizowane w 2013 roku – powiedziała Maria Rochowicz Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Zdzisław Bziunkiewicz, tereny wokół Ostrołęki były słabo zaludnione do XVI wieku.

- Gwara kurpiowska to język polski z XVII wieku. Na dobre osadnictwo na tych ziemiach zaczęły się w XVI wieku, wcześniej tymi terenami władali książęta mazowieccy. Obszar od Narwi do granicy z Prusami był nieruszany – to były bagna. Gdy Mazowsze trafiło do Korony, to Zygmunt Stary przekazał ten region królowej Bonie, które zaczęła tutaj gospodarować i tworzyć osadnictwo – mówił założyciel Muzeum Kurpiowskiego.

Ostrołęka pamięta o bohaterach

W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W ocenie Jacka Karczewskiego ma ono upamiętniać walkę i cierpienie żołnierzy. – Armia Krajowa była siłą przewodnią w powiecie ostrołęckim, były tez dość silne ogniska NSZ. Na tym terenie nie działały żadne komórki Gwardii Ludowej. Mam nadzieję, że w muzeum będziemy mogli pokazać wielkość ludzi, którzy dla wolnej ojczyzny byli gotowi poświęcić wszystko – stwierdził dyrektor.

Jak podkreślał kapitan Franciszek „Mały” Chrostowski, walka pod okupacją sowiecką była bardzo ciężka. - Moja działalność konspiracyjna rozpoczęła się 1939 roku, miałem za zadanie utrzymanie porządku podczas okupacji, zapewnienie bezpieczeństwa ludności, a także walka o wyzwolenie kraju. Las to był mój dom, a walka skończyła się więzieniem – wspominał weteran partyzantki.

Ostrołęką ma też swój udział w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Zdaniem Jerzego Dziewirskiego w bitwie ważną rolę odegrał pochodzący spod Ostrołęki Zygmunt Zwierzchowski. – Był dowódcą trzeciej co do ważności chorągwi husarskiej armii Jana III Sobieskiego. Przeprowadził zwiad przed bitwą – wskazywał historyk.

Ostrołęką wpisała się też w insurekcję kościuszkowska. W ocenie Jerzego Kijowskiego insurekcja zaczęła się wcześniej niż się przyjmuje, czyli 12 marca 1794. – W Ostrołęce przebywał generał Antoni Madaliński, który zdecydował, że nie podporządkuje się decyzji o redukcji wojska i ruszył do Krakowa. Gdyby nie marsz Madalińskiego, to Kościuszko nie mógłby ogłosić powstania – przekonywał autor książek o Ostrołęce.

 Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski

Polskie Radio 24/kk/

___________________________

Data emisji: 04.11.2017

Godzina emisji: 11:07 i 12:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak