X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Alina Janowska nie żyje. "Była legendą polskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:40
Zmarła aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska - poinformował IAR prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Miała 94 lata. Artystka urodziła się w Warszawie w 1923 roku w Warszawie. Wystąpiła w znanych filmach z lat 40. "Zakazane piosenki" i "Skarb". Później grała między innymi w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek", a ostatnio w "Złotopolskich". Aktorkę wspominał w PR24 Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy.
Audio
  • 23.07.17 Alina Janowska w wierszach syna [nagranie archiwalne - 23.07.2017]
  • 13.11.2017 Zmarła Alina Janowska. Aktorkę wspominał Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy
Alina Janowska
Alina Janowska Foto: VIPHOTO/EASTNEWS

W lipcu w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z Michałem Zabłockim - synem aktorki, który napisał poświęcony jej tomik wierszy „Janowska”.  – Może nie jest to monument ze złota czy brązu, ale jest to pomnik. To biografia w 33 wierszach – zaznaczał.

Jak opowiadał Michał Zabłocki, podjęty przez niego temat matki z jednej strony można uznać za łatwy, a z drugiej za bardzo trudny. – W kontekście pisania o mamie to, co ułatwiało pracę, jednocześnie ją utrudniało. Będąc blisko, mogłem wniknąć w sfery, których nikt inny nie spenetrował. Z drugiej strony, właśnie to jest trudne – wskazywał gość PR24, mówiąc przy tym, dlaczego właśnie teraz zdecydował się na publikację tomiku „Janowska”. – Mam pewność, że niczym nie zaszkodzę mamie i mogę budować jej pomnik, jej legendę. Może nie jest to monument ze złota czy brązu, ale jest to pomnik – pointował Michał Zabłocki

Alina Janowska to legenda polskiego kina. Aktorka w czasie II wojny światowej spędziła 7 miesięcy w więzieniu i wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie natomiast zagrała w pierwszym polskim powojennym filmie „Zakazane piosenki”. Następnie jej kariera rozwinęła się i przez lata zagrała wiele pamiętnych ról. Grała między innymi w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek", a ostatnio w "Złotopolskich".

W czasie II wojny światowej Alina Janowska była aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. Wzięła też udział w powstaniu warszawskim. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”. 


Polskie Radio 24, IAR

Więcej Kultury w Polskim Radiu 24 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Poetessa” Osiecka we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 14:00
Agnieszka Osiecka – artystka, poetka, fantastyczna kobieta, która miała odwagę żyć „po swojemu” w niełatwych czasach. Jakich ludzi ceniła i jakiego towarzystwa szukała? O tym w książce „Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej" autorstwa Karoliny Felberg-Sendeckiej, gościa audycji Mai Kluczyńskiej „Kobiety sukcesu, kobiety biznesu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 14:08
Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka - instytucja zajmująca się promowaniem literatury i języka szwedzkiego. Bob Dylan dostał nagrodę za " za stworzenie nowych wyrażeń poetyckich w wielkiej tradycji amerykańskiego pieśniarstwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Matywiecki o twórczości Jerzego Górzańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 20:35
Poeta, autor grotesek, satyr, słuchowisk radiowych i felietonów. Jerzy Górzański należał do czołowych postaci warszawskiego środowiska literackiego. Jego życie przerwała długa i ciężka choroba. Zmarł 25 sierpnia. W audycji „Między kropkami” rozmawialiśmy z Piotrem Matywieckim, poetą i krytykiem literackim. Tematem były „Przedstawienia”, nowy tomik pośmiertnie wydanych wierszy Jerzego Górzańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Breyten Breytenbach z Nagrodą Herberta

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:05
Południowoafrykański poeta Breyten Breytenbach, jeden z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnik apartheidu i wieloletni więzień polityczny, został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. W Polskim Radiu 24 o laureacie mówiła Maria Dzieduszycka z Fundacja im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alina Janowska w wierszach syna

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 12:00
– Może nie jest to monument ze złota czy brązu, ale jest to pomnik – tak w Polskim Radiu 24 o tomiku wierszy „Janowska” mówił Michał Zabłocki, autor wydawnictwa, prywatnie syn bohaterki utworów, czyli aktorki Aliny Janowskiej. – To biografia w 33 wierszach – dodawał.
rozwiń zwiń