„Budowa Pałacu Kultury i Nauki była spontaniczna”

2017-11-18, 13:17

„Budowa Pałacu Kultury i Nauki była spontaniczna”
Budowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (1954 r.). Foto: Domena publiczna

„Jestem za tym, żeby Pałac Kultury i Nauki, relikt panowania komunizmu, zniknął z centrum Warszawy. Marzę o tym od 40 lat” - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. O Pałacu, miejscu w którym stoi i dyskusji, która rozgorzała po słowach wicepremiera, mówiły w Polskim Radiu 24 Patrycja Jastrzębska (portal Tu było, tu stało) i autorka książki „Pałac. Biografia Intymna” Beata Chomątowska.

Posłuchaj

18.11.17 Patrycja Jastrzębska i Beata Chomątowska o Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśliła Beata Chomątowska, Pałac Kultury i Nauki był wspólnym dziełem, nad którego budową pracowali zarówno robotnicy rosyjscy, jak i polscy. - Jego budowa była spontaniczna, dyskusja nad nią wciąż trwała. Rosyjscy architekci przed jego budową zrobili objazd po Polsce by zapoznać się z naszą architektura, bo nie było do końca wiadomo jak ten obiekt miał wyglądać. Jego wielkość, wielkość placu Defilad nie były z góry określone – mówiła.

Patrycja Jastrzębska dodała, że były rozpatrywane inne lokalizacje, m.in. Port Praski. – Jednak dowództwo partyjne, któremu przewodził Bierut, zdecydowało, że będzie to rejon ul. Marszałkowskiej i alej Jerozolimskich – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 12:15

 

Polecane

Wróć do strony głównej