Sejm za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy o SN i KRS

Sejm odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Posłowie będą w piątek debatować nad projektem zmian w ordynacji wyborczej. O zmianach w ordynacji wyborczej mówił w Polskim Radiu 24 radca prawny Tomasz Zakrzewski, natomiast ws. reformz sądownictwa głos zabrali sędzia Maria Furmanik i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".

2017-11-24, 11:30

Sejm za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy o SN i KRS

Posłuchaj

24.11.2017 Jakub Jałowiczor: Są zapowiedzi weta prezydenta w razie wypaczenia projektu ustaw
+
Dodaj do playlisty

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o SN. Za wnioskiem opowiedziało się 173 posłów, przeciw było 256, 3 wstrzymało się od głosu. Według Teresa Kurcyusz-Furmanik w przypadku reformy sądownictwa mamy do czynienia z kilkoma kolidującymi zasadami prawnymi.

 – Dla mnie osobiście jako sędziego tak długotrwała dyskusja jak złymi jesteśmy sędziami stała się męcząca. Sędziowie bezpośrednio wykonują sprawiedliwość, po to przychodzą ludzie do sądów. Te ustawy wprowadzają instytucje korygująca prawomocne orzeczenia sądowe w postaci skargi nadzwyczajnej. To narusza zasadę stabilności orzeczeń sądowych, która jest naruszeniem klauzuli demokratycznego państwa prawa – wskazywała sędzia.

W opinii Jakuba Jałowiczora najpoważniejszy jest spór między prezydentem a rządem. – Z opozycją PiS sobie poradzi i przegłosuje co chce, natomiast co do prezydenta, to są zapowiedzi weta w razie wypaczenia projektu. Pytanie co prezydent rozumie przez takie wypaczenie. Podział sędziów w KRS między opozycję a partię rządzącą to jest jakieś wyjście – mówił gość Polskiego Radia 24.

Sejm przeprowadził w czwartek pierwsze czytanie projektu, który wprowadza zmiany m.in. w kodeksie wyborczym, które wprowadzają m.in. wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidują jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin. Zdaniem Tomasza Zakrzewskiego we wczorajszej dyskusji o ordynacji wyborczej  emocje brały górę nad merytorycznymi argumentami.

REKLAMA

– Największą bolączką projektu zmian jest to, że nie doszacowano istotności całego zagadnienia jakim jest prawidłowo funkcjonujący system wyborczy. Potwierdza to czas, w którym projekt jest procedowany. Na rok przed wyborami, zgodnie ze standardami, zmiany w kodeksie wyborczym są nieprawidłowe – powiedział ekspert.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

REKLAMA

 ____________________ 

Data emisji: 24.11.2017

Godzina emisji: 10:15 i 10:40


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej