X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

„W Wietnamie Polska jest kojarzona jednoznacznie dobrze”

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 11:04
W poniedziałek rozpoczyna się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie. Polski rząd chciałby, by Wietnam był jednym z ważniejszych adresów dla polskiej gospodarki w Azji. – To słuszna koncepcja, bo mamy ogromny kapitał kulturowo – międzyludzki – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. azjatyckich Rafał Tomański.
Audio
  • 27.11.17 Rafał Tomański o relacjach gospodarczych między Polską a Wietnamem.
  • 27.11.17 Prezydent Andrzej Duda w Wietnamie. Relacja Karola Darmorosa
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Marcin Obara

Polska jest największym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Środkowej i Wschodniej z obrotem rocznym w handlu osiągającym 1 mld dolarów. Wietnam oficjalnie stawia Polskę na liście 36 krajów, które eksportują produkty rolne do tego kraju.

Jak zaznaczył Rafał Tomański, kapitał międzyludzki Polski i Wietnamu jest bardzo ważny. - Polska musi czasem ostro walczyć o to, by być rozpoznawalnym krajem, bo choć kilka postaci historycznych jest znanych praktyczne wszędzie, to czasem trudno jednoznacznie zrozumieć czym jest Polska dla ludzi z drugiego końca świata. W Wietnamie jednak słowo Ba Lan oznaczające Polskę jest doskonale rozumiane i odbierane na terytorium całego Wietnamu – wyjaśnił gość.

Dodał, że ta nazwa jest kojarzona jednoznacznie dobrze. - Setki Wietnamczyków uczyły się w Polsce jeszcze od lat 70., a potem wracały do Wietnamu zajmując wysokie stanowiska w biurokracji. Do tej pory setki młodych Wietnamczyków przyjeżdżają do Polski, by tu się uczyć i wracać z tym kapitałem nowo poznanego kraju do siebie – mówił Tomański.

Dodał, że Wietnamczyków interesują w Polsce m.in. produkty specjalistyczne. - Mamy dobrą technologię i moglibyśmy się pozycjonować jak Niemcy w przypadku Chin. Niemcy jako jeden z niewielu krajów mają nadwyżkę w bilansie handlowym, ponieważ eksportują coś, co zajmuje fizycznie mniej miejsca niż setki kontenerów, a jest to na tyle zaawansowana mechanika, że dobrze na tym wychodzą. Polska mogłaby iść tą samą droga jednak nasza innowacja jest wciąż trochę niedoceniania. Pierwsza skojarzenia to produkty rolnicze takie jak jabłka, warzywa czy polskie mięso – podsumował.

Rafał Tomański mówił też o nowym Jedwabnym Szlaku i inwestycjach Chin w Europie Środkowo Wschodnie. W Budapeszcie premier Beata Szydło weźmie w poniedziałek udział w spotkaniu grupy 16+1.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 27.11.17

Godzina emisji: 10:15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hanoi nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 15:35
Polska jest krajem jednolitym pod względem narodowościowym. Z danych Eurostatu wynika, że nad Wisłą żyje najmniej obcokrajowców w całej Unii Europejskiej. Najliczniejszą grupę imigrantów w Polsce stanowią Wietnamczycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wietnam – kraj pełen kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 15:04
Gorąca zupa na śniadanie, świńskie uszy na obiad i modlitwy buddyjskie – wietnamski rytm dnia, zwyczaje i przesądy mogą wydawać się dziwne dla Europejczyków. To właśnie ta inność sprawia, że ten kto raz odwiedził ten kraj musi do niego wrócić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wietnam-USA. Nowe otwarcie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 16:21
Stany Zjednoczone i Wietnam otwierają nową kartę we wzajemnych stosunkach. Po wizycie sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu Nguye Phu Trong w Waszyngtonie, w Hanoi przebywa John Kerry, szef amerykańskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: wietnamscy dysydenci w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 15:36
W ślad za wietnamskimi imigrantami pojawiają się w Polsce funkcjonariusze tamtejszych służb bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń