Lider Hamasu wzywa do „nowej intifady”
Przywódca radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas Ismail Hanije wezwał w czwartek do „nowej intifady”, czyli palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi. Apel nastąpił dzień po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. O decyzji prezydenta USA mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista dr Marek Kawa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
2017-12-07, 11:17
Posłuchaj
W środę prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Prezydent poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. Rada Bezpieczeństwa ONZ prawdopodobnie w piątek zbierze się na prośbę ośmiu państw tego liczącego 15 członków organu w związku z decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - poinformowali w środę dyplomaci.
Zdaniem Marka Kawy o uznaniu Jerozolimy przez USA zdecydowały amerykańskie kwestie wewnętrzne. – Najbardziej oczywistą interpretacją tego ruchu jest korzystanie przez USA ze swojej roli hegemona. Donald Trump walcząc o elektorat nie krył, że chce przenieść ambasadę do Jerozolimy. Trump jest specyficzny i chce narzucać swój ton, nie zważa na Departament Stanu i sekretarza stanu Rexa Tillersona. Myślę, że decydującą rolę w tej decyzji odegrał jego zięć Jared Kushner, któremu prezydent powierzył rozwiązanie tej sprawy – mówił gość Polskiego Radia 24.
Według amerykanisty - Donaldowi Trumpowi może chodzić o odwrócenie uwagi od toczącego się śledztwa ws. wpływów Rosji na wybory prezydenckich w 2016 roku. – Tydzień temu padło oficjalne oskarżenie pod adresem byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna. Wychodzą sprawy przepływu rosyjskich pieniędzy przez Deutsche Bank w USA, w którym były zamieszane biznesy Trumpa. Republikanie mogą utracić Alabamę, a Trump ciągle nie zrealizował swoich obietnic wyborczych, takich jak budowa muru na granicy z Meksykiem czy usunięcie programu zdrowotnego Obamacare – powiedział Kawa.
Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
______________________
REKLAMA
Data emisji: 07.12.2017
Godzina emisji: 10:10
Polecane
REKLAMA