"Sprawa Noakowskiego 16 rzuca fatalne światło na rodzinę Waltzów"
„Komisja weryfikacyjna dotarła do nowych dokumentów ws. Noakowskiego 16: wyroku skazującego jednego z fałszerzy i do zeznań Romana Kępskiego - wuja Andrzeja Waltza - z których wynika, że miał on świadomość, iż stara się o kamienicę w złej wierze” – poinformował szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
2017-12-11, 11:45
Posłuchaj
Komisja weryfikacyjna bada sprawę reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie. W 2003 roku cześć praw do tej nieruchomości odzyskał mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Jak podkreślił Jan Mencwel, dokumenty, o których mówił Patryk Jaki pokazują, że Roman Kępski, wuj Andrzeja Waltza, jeszcze po wojnie, w latach 40. zeznawał w związku z fałszerstwem dokumentów przez Leona Kalinowskiego. - W związku z tym wszystko wskazuje na to, że miał świadomość, że dokumenty były sfałszowane i że nabył prawa do tej kamienicy w złej wierze – stwierdził gość.
Dodał, że „starając się ją odzyskać w latach 90. również miał świadomość, że tak naprawdę prawa do niej wcale mu się nie należały”. – To z kolei daje już podstawy do udowodnienia, że cały ten zwrot był bezpodstawny – tłumaczył Mencwel.
Jego zdaniem, sprawa ta „rzuca fatalne światło na rodzinę Waltzów”. - O ile do tej pory można było mówić o moralnym niesmaku związanym z całą tą sprawą, o tyle teraz zadajemy sobie pytanie jaki był poziom wiedzy w rodzinie państwa Waltzów na temat genezy transakcji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Data emisji: 11.12.17
Godzina emisji: 14:15
REKLAMA