X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. „To był wyjątkowo paskudny czas”

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 11:07
– W Polsce, w odróżnieniu od innych państw bloku wschodniego, komunizm przyjął swoistą, klamrową budowę. Miał najbardziej represyjne okresy na początku i na końcu – mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski, historyk. 13 grudnia przypada rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Audio
  • 13.12.17 Łukasz Michalski o wprowadzeniu stanu wojennego
  • 13.12.17 Filip Frąckowiak o wprowadzeniu stanu wojennego
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny Foto: Janusz Bałanda Rydzewski/Europejskie Centrum Solidarności

– To był wyjątkowo paskudny czas – podkreślał na naszej antenie dr Łukasz Michalski, odnosząc się do stanu wojennego. Jak zauważył, atmosferę niepewności, w pierwszych dniach po 13 grudnia, wzbudzał brak wiedzy na temat skali represji.

– Nikt nie był wówczas nie był w stanie tego przewidzieć. Nie mówiąc o tym, że represje były poważne, to nie były żarty. Zaryzykowałbym nawet tezę, że w Polsce, w odróżnieniu od innych państw  bloku wschodniego, komunizm przyjął swoistą, klamrową budowę. Miał najbardziej represyjne okresy na początku i na końcu – mówił dr Łukasz Michalski, zastrzegając, że należy przy takim stwierdzeniu „zachować proporcję”. – Oczywiście niczego nie można porównywać ze stalinizmem. Po tych czasach jednak to stan wojenny był najbardziej dolegliwym okresem – przekonywał. 

Ekspert zauważył również w Polskim Radiu 24, że nadal stan wiedzy historyków nt. stanu wojennego nie jest pełny. – Bardzo, bardzo wiele czasu upłynie, znikam będziemy wiedzieć wszystko o tym wydarzeniu – oceniał. – Mnóstwo źródeł nie zostało jeszcze zbadanych, wiele informacji też nie przebija się do społeczeństwa – zauważył dr Łukasz Michalski, wskazując przy tym na nadal pojawiające się kontrowersje, związane m.in. z uzasadnieniem wprowadzenia stanu wojennego.

Jak przekonywał przez lata Wojciech Jaruzelski, takie działanie miało udaremnić interwencję sowiecką. Tymczasem, z dokumentów wynika, że Rosjanie nie byli zainteresowani wejściem do Polski.

Więcej – m.in. archiwalne dźwięki z początków stanu wojennego – w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla

W Polskim Radiu 24, w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim, o 13 grudnia 1981 roku mówił również Filip Frąckowiak z Izby Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Data emisji: 13.12.17

Godzina emisji: 10.10; 7.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 06:00
W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica ogłoszenia stanu wojennego – 35 lat później

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 21:45
Według badań przeprowadzonych przez CBOS, 41 proc. ankietowanych Polaków uważa, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego było słuszną decyzją, a 58 proc. z nich nie zna daty jego ustanowienia. W tym miesiącu mija 35 lat od wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Jaka jest dzisiaj nasza wiedza o tamtych dniach? O tym, jakie wnioski można wyciągnąć z badań CBOS w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak trafić do młodzieży z wiedzą o stanie wojennym?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:45
Wielu Polaków pamięta dramatyczne wydarzenia grudnia 1981 roku, jednak dla młodego pokolenia stan wojenny to przed wszystkim historia, którą mogą poznawać z książek, filmów i świadectw. O ocenach stanu wojennego i problemach z dotarciem z wiedzą do młodych ludzi mówił gość Polskiego radia 24 dr Łukasz Michalski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dużo gorzej mieli ci, którzy zostali na wolności"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:30
– Działacze „Solidarności”, którzy nie zostali internowani, mieli gorzej. Mimo że związek został zdelegalizowany, oni nadal działali. Cały czas byli na coś narażeni – mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Odorowski, członek Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, internowany w stanie wojennym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Anusz o stanie wojennym: do dziś musimy nadrabiać poniesione straty

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:35
– To było dla polskiego społeczeństwa dramatyczne wydarzenie – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 13 grudnia 1981 roku wprowadzony w Polsce został stan wojenny. o stanie wojennym mówił tez w PR24 historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń