Grupa Wyszechradzka z pomysłem rozwiązania kryzysu migracyjnego

Zbliża się szczyt Unii Europejskiej, na którym jednym z głównych tematów rozmów będzie kwestia migracji i relokacji uchodźców. Ze szczególną ofertą mają tam wystąpić liderzy Grupy Wyszehradzkiej, którzy wcześniej spotkali się z premierem Włoch, a także szefem Komisji Europejskiej. O szczegółach powiedziała w Polskim Radiu 24 korespondentka Beata Płomecka.

2017-12-13, 15:05

Grupa Wyszechradzka z pomysłem rozwiązania kryzysu migracyjnego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

13.12.17 Beata Płomecka zbliżającym się szczycie UE
+
Dodaj do playlisty

Państwa Grupy Wyszehradzkiej wystąpiły z inicjatywą rozwiązania problemu migracji. – Pomysłem jest wspólne wsparcie Funduszu dla Afryki, który został zawiązany w 2015 r., podczas unijnego szczytu na Malcie. Pojawi się tam jednak jedno zastrzeżenie: to nie będzie wsparcie dla całej Afryki, ale przede wszystkim dla Libii, które zdaniem Włoch są obecnie największym problemem – poinformowała Beata Płomecka i dodała, że decyzja o wysokości kwoty wpłacanej na ten Fundusz nie jest jeszcze znana.

Tymczasem w Brukseli wiele emocji wywołał list Donalda Tuska, który został wysłany do unijnych stolic. Szef Rady Europejskiej napisał, że obowiązkowy podział uchodźców między unijne kraje był nieskuteczny i wywołał głębokie podziały we Wspólnocie. List negatywnie oceniła Komisja Europejska. Przedstawiciele Komisji Europejskiej bronią komisarza do spraw migracji, który skrytykował wczoraj szefa Rady Europejskiej. Chodzi o plan działań Donalda Tuska dotyczący rezygnacji z przymusowego podziału uchodźców.

Rzecznik Komisji pytany, czy to osobiste uwagi komisarza, czy zdanie całej Komisji. Margaritis Schinas odpowiedział, że Komisja ma jednoznaczne stanowisko. "​Komisja Europejska stanowczo sprzeciwia się stwierdzeniom, że relokacja jako nadzwyczajna odpowiedź na kryzys migracyjny okazała się nieskuteczna. My jako instytucja bronimy prawa i decyzji podjętych przez Radę. Oczekujemy też obrony decyzji podjętych przez inne instytucje" - powiedział Margaritis Schinas.

Jak zauważyła Beata Płomecka trwa wojna między instytucjami: Komisją Europejską  a Przewodniczącym Rady Europejskiej i jego gabinetem. - Dawniej kryzys ten nie był aż tak widoczny, teraz zapowiada ostra dyskusja na szczycie UE, która odbędzie się już 14 grudnia – podkreśliła korespondentka.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 13.12.17

Godzina emisji: 14.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej