Ograniczenia ruchu samochodów w centrach miast pomogą w walce ze smogiem

2018-01-09, 11:01

Ograniczenia ruchu samochodów w centrach miast pomogą w walce ze smogiem
W wielu dużych, europejskich miastach ruch samochodowy w centrach ogranicza się nie tylko ze względu na zanieczyszczenie powietrza ale przede wszystkim komfort życia mieszkańców.Foto: pixabay / CC0

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która daje samorządom możliwość pobierania opłat od kierowców wjeżdżających do śródmieścia. Takie rozwiązania mają pomóc w walce ze smogiem. O nowych regulacjach mówili w Polskim Radia 24 Marcel Klinowski (prezes Fundacji projektów Obywatelskich) i Adrian Furgalski (wiceprezes Zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR).

Posłuchaj

09.01.2018 Marcel Klinowski i Adrian Furgalski o ograniczeniach ruchu samochodów w centrach miast.
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z nowymi przepisami, to poszczególne miasta same będą decydowały czy płatne strefy u siebie wprowadzić, jakie będą ich granice i ile będzie kosztował wjazd do takiej strefy. Górną granicą dziennej stawki ma być 30 złotych. Nie jest jednak przesądzone w jaki sposób będą pobierane należności.

Kara za wjazd do centrum miasta bez odpowiedniej opłaty wyniesie 500 złotych. Z opłat zwolnione będą m.in. samochody na prąd, gaz ziemny, albo zasilane wodorem. Nie zapłacą także mieszkańcy strefy.

Zdaniem Marcela Klinowskiego regulacje dają możliwość ograniczenia ruchu samochodów w centrach miast.  - Ustawy o elektromobliności oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym dają nowe narzędzia dla samorządów, które będą mogły ograniczyć ruch w centrach miast. To narzędzia nieobowiązkowe, samorządy będą mogły je wprowadzać tam, gdzie jest to konieczne oraz tam, gdzie już się to w tej chwili dzieje, jak na Starym Mieście w Warszawie lub Krakowie – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ma on m.in. zezwalać dużym miastom (powyżej 100 tys. mieszkańców) na zróżnicowanie opłat za postój w strefach płatnego parkowania, znaczące podniesienie ich w centralnych dzielnicach

Według Adriana Furgalskiego w większość miast zachodnich takie regulacje już obowiązują. – Ustawa uruchamia możliwość podwyżki opłat za parkowanie w centrach miast, która była niezmiennie od 2003 roku na poziomie 3zł/h. Kierowcy drżą, ponieważ limit górny zwiększony jest do 9 zł za godzinę. Gdybyśmy powiedzieli stop samochodom spalinowym, to w miastach nie byłoby ruchu – wskazywał ekspert.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/kk

____________________ 

Data emisji: 09.01.2018

Godzina emisji: 10:18


Polecane

Wróć do strony głównej