W komisji PE debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2. "Wojna o gazociąg toczy się od dłuższego czasu"
Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Stream 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu. O perspektywach zmiany podejścia UE do Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
2018-01-12, 15:05
Posłuchaj
Ta dyrektywa ma jednoznacznie wskazać, że podmorskie części gazociągów na terenie UE podlegają przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Inicjatywa ta mogłaby zagrozić opłacalności projektu Nord Stream 2. KE liczy na to, że nowe przepisy niedługo wejdą w życie. Aby tak się stało, swoje stanowisko w tej sprawie musi szybko przedstawić Parlament Europejski
Prace w komisji PE ds. przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) nad projektem dyrektywy prowadzi Jerzy Buzek, który przewodniczył też czwartkowemu posiedzeniu. Buzek dał europosłom czas na składanie poprawek do projektu stanowiska PE w tej sprawie do 16 stycznia. Głosowanie w komisji PE nad projektem ma odbyć się 21 lutego.
Jak podkreślał Zdzisław Krasnodębski, nowelizacja dyrektywy gazowej sprawiłaby, że inwestycja przestałaby być opłacalna. - Wojna o gazociąg Nord Stream 2 toczy się w Parlamencie Europejskim od dłuższego czasu. Są pewne szanse na przyjęcie nowelizacji, lecz w PE i Radzie Europejskiej trwają próby zatrzymania i spowolnienie prac ze strony Niemiec. Ta nowelizacja sprawiłaby, że tę inwestycję obowiązywałoby takie samo prawo, jakie obowiązuje inne instalacje lądowe – musiałaby być przejrzysta, musiałby być rozdział operatora i sprzedawcy, trzeba byłoby zagwarantować dostęp innym firmom do gazociągu – powiedział europoseł.
Według gościa Polskiego Radia 24 niemiecka hipokryzja woła o pomstę do nieba. – Posłowie niemieccy z CDU i SPD zgłaszali wiele zastrzeżeń i potrzeb wykonania ekspertyz po to, by opóźnić pracę nad nowelizacją, by nie objęła Nord Stream 2. Niemcy przekonują, że są prounijne, solidarnościowe i przestrzegające wartości europejskich, ale nie przeszkadza to im współpracować z prezydentem Putinem. Popierają nas jednak niemieccy Zieloni i Hans-Olaf Henkel (AfD). Media niemieckie martwią się wpływem rosyjskim na amerykańskie wybory, ale jakoś nie przejmują się wpływem Rosjan na niemiecka gospodarkę. Wszystko zależy od walki politycznej i twardych negocjacji – mówił prof. Krasnodębski.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
REKLAMA
Data emisji: 12.01.2018
Godzina emisji: 14:37
Polecane
REKLAMA