more_horiz

Rozszerzenie granic obrony koniecznej. "To bandyta ma się bać"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 11:05
Rozszerzenie granic obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren jest celem dodanego do Kodeksu karnego przepisu, który w piątek wszedł w życie. W grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił zmianę zdecydowaną większością głosów. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 karnista i adwokat prof. Piotr Kruszyński.
Audio
  • 19.01.2018 prof. Piotr Kruszyński: „Wszystko zależy od okoliczności, a każdy przypadek jest indywidualny”
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

Zgodnie ze zmianą do Kodeksu karnego dopisano, że karom nie będzie podlegał ten, kto przekroczyłby granice obrony koniecznej, odpierając zamach, polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu, albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach, poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące - czyli sposób obrony lub użyte środki nie byłyby odpowiednie do zagrożenia wynikającego z zachowania napastnika.

Jak podkreślał prof. Piotr Kruszyński, trudno określić kiedy przekroczenie granic obrony koniecznej jest "rażące". - Te przepisy są wzorowane na prawie amerykańskim, gdzie funkcjonuje "mój dom jest moim zamkiem". Jeśli ktoś wdziera się do mojego domu jako intruz, to mam prawo go unicestwić. Jest jednak granica, która nie jest precyzyjnie określona – nie będzie przywileju, że postępowanie będzie umorzone, jeżeli przekroczenie granic obrony koniecznej będzie rażące. Przymiotnik "rażący" budzi wątpliwości, wszystko zależy od okoliczności, a każdy przypadek jest indywidualny – mówił karnista.

Według gościa Polskiego Radia 24 zmiana stanu prawnego musi wpływać na zmianę świadomości sędziów. – Im szybciej sędziowie przyzwyczają się do nowych przepisów, tym lepiej. Jak to się nie przyjmie, to będziemy się zastanawiać od nowa. Ta zmiana jest bardzo dobra, wychodzę z założenia, że to bandyta ma się bać, a nie ja – powiedział prof. Piotr Kruszyński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 19.01.2018

Godzina emisji: 10:45


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem