Konfederacja barska. Pierwsze polskie powstanie narodowe

29 lutego 1768 roku w Barze na Podolu zawiązano konfederację w obronie wiary i wolności. W założeniu miała naprawić konfederacje radomską powołaną do zachowania ustroju Rzeczypospolitej. O historii konfederacji, jej przyczynach mówili goście Polskiego Radia 24 dr Adam Danilczyk i dr Dorota Dukwicz z Polskiej Akademii Nauk.

2018-02-11, 12:05

Konfederacja barska. Pierwsze polskie powstanie narodowe
Kazimierz Pułaski w Barze, obraz pędzla Kornelego Szlegla. Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Posłuchaj

11.02.18 Czy zasadne jest dziś lansowanie przekazu, że konfederacja barska była pierwszym polskim powstaniem narodowym.
+
Dodaj do playlisty

Konfederacja generalna skierowana była przeciw różnowiercom, Katarzynie II i uległemu jej królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Skonfederowało się większość województw, zaś wiele chorągwi wojska koronnego przeszło na stronę barzan.

Zdaniem wielu historyków konfederację barską należy uznać za pierwsze prawdziwe powstanie narodowe. Zgodziła się z tym stwierdzeniem dr Dorota Dukwicz.

W opinii dr Adama Danilczyka, możemy tak mówić, ale jedynie w sensie symbolicznym. – Mit konfederacji barskiej rósł z biegiem lat. To właśnie powstania z XIX, a także dzieła literackie czy malarstwo które nawiązywały do tego wydarzenia, spowodowały że urosło ono do rangi symbolu – powiedział gość audycji.

- Konfederacja radomska była narzucona siłą przez rosyjski dyktat. Została zorganizowana przez ambasadora Mikołaja Repnina, który wezwał do Radomia wszystkich przeciwników Stanisława Augusta i podyktował im akt konfederacji – tłumaczyła gość audycji. - Ta podpisana w Barze była wymierzona zarówno w króla jak oraz w familię Czartoryskich. Miała też silny wydźwięk antydysydencki oraz antyrosyjski – dodała dr Doroty Dukwicz.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 11.02.18

Godzina emisji: 10.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej