Dialog polsko-izraelski w kontekście Marca’68
– Trudno kwestionować to, co mówią Sprawiedliwi którzy heroicznie ratowali ludzkie życie. Ważne, że ten apel pojawił się w tym tygodniu, ponieważ w przyszłym tygodniu zaczną się obchody Marca’68 i należy się spodziewać, że osoby, którym zależy, by podkręcać zły klimat wokół Polski, na pewno tę okazje wykorzystają – mówił w Polskim Radiu 24 o zbliżającej się rocznicy Marca’68 szef TVP Historia Piotr Legutko.
2018-02-26, 19:25
Posłuchaj
Według Piotra Legutko za marcowy antysemityzm odpowiadają władze PRL. - Łatwo jest dotrzeć do marcowych emigrantów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Polski. Trudno się spodziewać, by w nich była dobra pamięć dotycząca naszej ojczyzny. Trzeba jednak podkreślać kto był sprawcą tamtej antysemickiej hecy. To nie był element antysemickiego klimatu w Polsce, tylko to była akcja sprowokowana przez rozgrywki wewnętrzne władzy – mówił gość Polskiego Radia 24.
Zdaniem prezesa TVP Historia Marzec ’68 to był zryw niepodległościowy. – To był zryw niedoceniany, to nie tylko rozruchy wokół zdjęcia „Dziadów” i antysemickie masówki. Powinniśmy o tym mówić, by nie dać argumentu do eskalowania antypolskich nastrojów. Prawda się obroni, ale trzeba ją pokazać. Jest wiele znakomitych filmów i dokumentów, książek o Marcu ’68. Problem, że były tylko pisane do wewnątrz. Niestety nie zadbaliśmy, by promować je zagranicą – powiedział Legutko.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
Data emisji: 26.02.2018
Godzina emisji: 18:10
Polecane
REKLAMA