Mateusz Morawiecki: chcemy zlikwidować premie i nagrody

2018-03-05, 11:19

Mateusz Morawiecki: chcemy zlikwidować premie i nagrody
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. Foto: PAP/Paweł Supernak

Przeznaczyłem nagrodę, która została mi przyznana za 2017 r, na cele charytatywne; za inne osoby nie będę się wypowiadał - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział również, że sekretarzom stanu i ministrom nie będą już wypłacane premie.

Posłuchaj

05.03.18 Premier Mateusz Morawiecki: minister to sługa państwa
+
Dodaj do playlisty

Chcemy zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów; podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej - mówił premier Mateusz Morawiecki. "Jeżeli parlament przychyli się do tej propozycji, wtedy część składu rządu będzie trochę na wzór skandynawski, czy niemiecki, czy francuski, częścią korpusu służby cywilnej, a nie korpusu stricte politycznego" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Mówił też o zmianach, jakie dotkną sekretarzy i podsekretarzy stanu, których liczba ma zostać zmniejszona o co najmniej 20 proc. "W przypadku sekretarzy stanu, propozycja, którą chciałbym skierować do parlamentu będzie taka, żeby sekretarze stanu nie otrzymywali żadnych nagród, premii, czy dodatkowych form wynagrodzenia" - zapowiedział premier. Jak dodał, skierowana do Sejmu propozycja będzie przewidywać, że sekretarze stanu, którzy są jednocześnie parlamentarzystami, będą mogli otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego w wysokości ok. 50-60 proc.

Premier podkreślił, że kolejną rzeczą, "jest zmniejszenie liczby członków gabinetów politycznych". "Tu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy również zmniejszymy w większości ministerstw i jednostek administracyjnych, które podlegają Prezesowi Rady Ministrów, członków gabinetu politycznego" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Zapowiedział też "zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych". "Mówię zmniejszenie lub likwidacja, ponieważ w niektórych przypadkach po analizie może się okazać, że dla ambasad, dla attachatów wojskowych, dla różnych jednostek, które pracują bardzo często w delegacjach, dla potwierdzenia gwarancji noclegów, hoteli, będą potrzebne karty kredytowe" - tłumaczył szef rządu.

Morawiecki dodał, że wszędzie tam, gdzie karty kredytowe nie będą niezbędne, zostaną zlikwidowane i będą używane tylko "karty debetowe lub instytucjonalne karty prepaidowe, by gwarantować płatności w hotelach lub tam gdzie będą one niezbędne".

Szef rządu zapowiedział, że po tych zmianach znacząco zwiększy się "transparentność posługiwania się kartami". "Nie ma to nic wspólnego z pytaniami z ostatnich kilku dni, ponieważ, akurat szanowny pan poseł, który zapytał o wydatki MON w roku 2016 i 2017, zapomniał zapytać być może o rok 2015, w którym to roku wydatki w czasach rządów PO-PSL były wyższe w całych siłach zbrojnych i MON niż w roku 2016" - dodał Morawiecki.

"Chcemy w taki sposób organizować rząd, organizować pracę Rady Ministrów - szeroko rozumiany rząd, czyli również z ministrami, wiceministrami - właśnie po to, aby jak najbardziej zwiększyć sprawność funkcjonowania tego rządu" - mówił Morawiecki.  Wyjaśnił, że szczuplejszy rząd, zmniejszona liczba wiceministrów i ministrów, ma też na celu ograniczenie tzw. Polski resortowej, gdyż - jak powiedział - "jak już jest jakiś resort powołany, to bardzo mocno broni swojego stanu posiadania".

Tłumacząc z łaciny słowo "minister" przypomniał, że "minister to sługa państwa"; zapewnił, że w tym roku nie będzie żadnych dodatkowych nagród w jego rządzie.

Jak zaznaczył, "już wprowadziliśmy dużo bardziej sprawne państwo". "Widać to po uszczelnieniu systemu podatkowego, po dystrybucji środków na cele społeczne" - dodał. Zapewnił, że "każda złotówka jest oglądana w myśl powiedzenia ludowego: grosz do grosza, i będzie kokosza.

"Chcę też wypowiedzieć się w mojej sprawie, że te środki, które mi zostały przyznane, ja przeznaczyłem na cele charytatywne; za inne osoby nie będę się wypowiadał w tym momencie, ponieważ myślę, że tak należy" - dodał premier.

Polecane

Wróć do strony głównej