Dramat cywilów we wschodniej Ghucie. "Wojna wszystkich przeciwko wszystkim"
Każdego dnia we wschodniej Ghucie w Syrii ginie ponad sto osób, w tym wiele dzieci, a setki jest rannych. "To nie wojna, to masakra" - mówią pracujący na miejscu lekarze i pracownicy organizacji humanitarnych. O dramacie cywilów w Ghucie, a także o tym, czy dochodzi tam do ludobójstwa i na jaką ochronę może liczyć ludność cywilna, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert prawa międzynarodowego dr Marcin Marcinko z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2018-03-25, 17:24
Posłuchaj
Bombardowania, przeprowadzane przez samoloty syryjskie i rosyjskie uderzają także w szpitale i inne cywilne infrastruktury. Mieszkańcy Wschodniej Ghuty kryją się w podziemnych schronach, które nie zawsze okazują się bezpieczne. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał walczące strony do poszanowania fundamentalnych zasad prawa humanitarnego, włącznie z ochroną ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych.
Jak podkreślił dr Marcin Marcinko, pytanie dotyczące poszanowania prawa humanitarnego jest pytaniem bardzo trudnym.
- Mamy w Ghucie do czynienia z wojną wszystkich przeciwko wszystkim. Dochodzi tam do poważnych naruszeń, zbrodni wojennej, być może również zbrodni przeciwko ludności i wygląda na to, że syryjski rząd wspierany m.in. przez siły rosyjskie chce doprowadzić reżim Asada do końca, a więc zniszczyć ośrodki, w których jeszcze przebywają rebelianci – tłumaczył gość.
Wyjaśnił jednak, że wśród rebeliantów jest ludność cywilna, której nie dopuszcza się do tego, by z tych miejsc uciec. - Jedyną szansą byłoby dla nich albo zawieszenie broni - jak postuluje Rada Bezpieczeństwa ONZ - albo dopuszczenie do tego, by mogła tam dotrzeć pomoc humanitarna, by nie była ona kontrolowana i oczyszczana z wszelkich środków medycznych, opatrunkowych, które są tam potrzebne – oznajmił dr Marcinko.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 25.03.18
Godzina emisji: 16:06
REKLAMA