X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

„Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 19:01
W Liście św. Pawła do Galatów św. Paweł mówi o nadejściu „pełni czasu”, co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Pojawienie się Syna Bożego rozpoczyna nowy etap historii - świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi - to z nich wyrosła nasza kultura. O tym, w jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat i jak go zmienił, mówił w Polskim Radiu 24 autor książki „Świat Chrystusa” prof. Wojciech Roszkowski.
Audio
  • 2.04.18 Prof. Wojciech Roszkowski o swojej książce „Świat Chrystusa”.
Okładka książki Świat Chrystusa autorstwa Wojciecha Roszkowskiego
Okładka książki „Świat Chrystusa” autorstwa Wojciecha RoszkowskiegoFoto: materiały prasowe/wydawnictwo Znak

Prof. Wojciech Roszkowski - historyk współczesności specjalizujący się w analizie ostatnich dziesięcioleci - przez pół wieku gromadził materiały i pisał na temat starożytności. Efektem jego prac jest trzytomowa książka „Świat Chrystusa”.

Od młodości Wojciecha Roszkowskiego fascynowała idea, że wraz z nadejściem na ziemię Chrystusa, gruntownej zmianie uległ cały świat. - Chciałem pokazać dobrą nowinę Chrystusa na tle panoramy ówczesnego świata, aby czytelnik mógł zrozumieć i wyczuć, jak niezwykłym zjawiskiem była misja, życie, nauczanie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski.

- W tamtym świecie nauczanie Chrystusa było wypełnieniem prawa, pisma Starego Testamentu, tyle tylko, że padało na grunt, który trochę wyjałowiał. Przekonania religijne, filozoficzne, polityczne z tej epoki były bowiem bardzo specyficzne – oznajmił gość.

Dodał, że mamy dziś do czynienia z ogromną liczbą źródeł. – Historyk musi dziś bardzo precyzyjnie oddzielać ziarno od plew i rozpoznawać, gdzie leży prawda. Jeśli chodzi o starożytność, źródeł mamy zdecydowanie mniej i częściej używamy logiki czy odwołujemy się do kojarzenia pewnych faktów, co do których fałszerstwo było mało prawdopodobne – wyjaśnił.

W jakich zatem okolicznościach Jezus przyszedł na świat? Wiemy, że go zmienił, ale czy wiemy co zmienił? - Głównym założeniem książki jest przybliżenie dzisiejszemu czytelnikowi świata, w którym żył Chrystus i ukazanie niezwykłości jego przesłania, jego życia, śmierci i zmartwychwstania, a przez to historyczne „urealnienie” podstaw wiary chrześcijańskiej – tłumaczy autor, prof. Roszkowski.


Z prof. Wojciechem Roszkowskim rozmawiała Paulina Kozion.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 2.04.18

Godzina emisji: 18:06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Świat Chrystusa” w ujęciu prof. Wojciecha Roszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 20:05
Szczegółowa i rozległa panorama starożytności skreślona piórem wybitnego historyka. Tak można najkrócej opisać „Świat Chrystusa”, najnowszą publikację historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego, do której materiały zbierał przez niemal 50 lat. Jak wyglądał świat Jezusa Chrystusa? Co było w nim fascynującego? O tym autor mówił w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasza rachuba czasu jest oparta na mylnym datowaniu narodzin Chrystusa"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 14:37
Pierwsza część trylogii "Świat Chrystusa" autorstwa prof. Wojciech Roszkowski już na półkach księgarskich. W jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat? Kiedy? Wiemy, że go zmienił, ale czy wiemy co zmienił? Dlaczego w datowaniu używamy zwrotu przed i po Chrystusie? Po przeczytaniu tej książki będzie już to dla nas jasne. Historyk i pisarz był gościem audycji Wszystko Jest Historią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli mędrcy, którzy złożyli pokłon nowonarodzonemu Jezusowi?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 10:30
Trzej Królowie przybyli, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi – to fakt historyczny czy jedynie biblijne opowiadanie? Wzmianka o tym wydarzeniu znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Co na ten temat mówią naukowcy i sztuka? O wędrówce trzech mędrców mówili w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, autor książki "Trzej królowie. Dziesięć tajemnic" i fotograf Janusz Rosikoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć Jezusa Chrystusa. Pytania o sens cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:08
– To głęboka lekcja dotycząca pytań o człowieka, o jego kondycję – tak o śmierci Jezusa na Krzyżu mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Szałata. Filozof i etyk na naszej antenie podkreślał, że cierpienie, którego przykładem jest męczeństwo Chrystusa, jest wpisane w życie ludzkie.
rozwiń zwiń