"Społeczeństwo nie do końca rozumie, że często jest poddawane procesom dezinformacyjnym i propagandzie"
– Największy problem dotyczy braku odpowiedniej liczby ekspertów, którzy mogliby zająć się tym problemem – powiedział dr Adam Lelonek, prezes Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. W Polskim Radiu 24 rozmowa o zagadnieniach dotyczących wojny psychologicznej oraz dezinformacyjnej we współczesnym świecie, a także o tym, jak bronić się przed zagrożeniami, które z nich płyną.
2018-04-15, 20:35
Posłuchaj
W ostatnich latach, jednym z największych problemów dla rządów wielu krajów, stały się ataki hakerskie oraz wojna dezinformacyjna prowadzona, m.in. przez Rosję. Dr Adam Lelonek przyznał, że obecnie większy nacisk kładzie się na zwalczanie tego pierwszego zagrożenia, co spowodowane jest, m.in. potrzebą inwestycji mniejszej ilości środków finansowych.
– Walka z dezinformacją jest o wiele trudniejsza w realizacji. Pociąga za sobą również zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne, a także zmianę podejścia do mediów i sposobu myślenia o kwestiach bezpieczeństwa. Społeczeństwo nie do końca rozumie, że często jest poddawane procesom dezinformacyjnym i propagandzie – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Dr Adam Lelonek podkreślił, że w skutecznej walce z dezinformacją i propagandą, z punktu widzenia bezpieczeństwa informacyjnego państwa, wymagane są działania na najwyższych szczeblach władzy oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– Potrzeba właściwej strategii, a także przemyślanych i długoterminowych działań, jak chociażby współpraca z trzecim sektorem, czyli organizacjami pozarządowymi. Pod tym względem zazdroszczę Czechom i Słowakom, którzy są o kilka poziomów wyżej od nas. U naszych południowych sąsiadów, wspomniane przeze mnie strony zdały sobie sprawę z konieczności tej symbiozy i dzięki temu jest ona realizowana w odpowiedni sposób – dodał.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
___________________
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 20:12
Polecane
REKLAMA