Jan Pietrzak: Polacy to naród zwycięzców
Obchodzący swoje 81. urodziny Jan Pietrzak, aktor i satyryk, w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o idei wzniesienia w Warszawie łuku tryumfalnego. Monument miałby upamiętniać Bitwę Warszawską 1920 roku. – Jest tak, że Polacy, naród zwycięzców, cały czas musi tłumaczyć się, że cos przegrał – wyjaśniał gość PR24.
2018-04-26, 11:35
Posłuchaj
Jak podkreślił na naszej antenie Jan Pietrzak, problemem dotyczącym realizacji projektu jest opór ze strony stołecznego Ratusza. – Władze w Warszawie „zacięły się” po wyborach w 2015 roku. Wcześniej był kontakt, rozmawialiśmy przez kilka lat. Nic z tych rozmów nie wynikało, ale była nadzieja na dojście do konkluzji. W ostatnim czasie jednak żadnych rozmów nie ma – mówił. – Z tego, co słyszałem „na mieście”, negocjacje z miastem ws. budowy obiektu prowadzi też wicepremier Gliński – dodawał.
– Będę popierał każdą inicjatywę, niezleżenie od moich ambicji, moich pomysłów. Ten monument jest bowiem potrzebny. Jeżeli w Warszawie powstanie łuk tryumfalny, Polska będzie zupełnie inaczej postrzegana na świecie. Ludzie nie wiedzą bowiem, że Polacy walczyli i zwyciężali, że pokonali trzech zaborców w I wojnie światowej, potem bolszewików, a na końcu faszyzm i komunizm – powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak. – Jest tak, że Polacy, naród zwycięzców, nadal musi się tłumaczyć, że coś przegrał. Bo taką propagandę wstydu wobec nas się stosuje (…) – pointował.
Więcej – m.in. o potencjalnej lokalizacji łuku tryumfalnego, a także ewentualnym finansowaniu projektu – w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.
REKLAMA
Polskie Radio 24/zz
____________________
Data emisji: 26.04.18
Godzina emisji: 10.35
REKLAMA